Blăgeşti (Bacău)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Blăgeşti (Bacău)
Komunë
Vendndodhja
Blăgeşti (Bacău) is located in Rumania
Blăgeşti (Bacău)
Blăgeşti (Bacău)

Koordinatat: 46°41′0″V 26°39′0″L / 46.68333°V 26.65000°L / 46.68333; 26.65000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 96.30 [1] km2
Popullsia 7303 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Blăgeşti, Buda, Poiana Negustorului, Ţârdenii Mari, Valea lui Ion
Koordinatat 46° 41′ 0″ Veri

26° 39′ 0″ Lindje

Blăgeşti (Bacău) është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 7303 banorësh dhe sipërfaqe 96.30 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Blăgeşti, Buda, Poiana Negustorului, Ţârdenii Mari, Valea lui Ion.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)