Buciumi (Bacău)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buciumi (Bacău)
Komunë
Vendndodhja
Buciumi (Bacău) is located in Rumania
Buciumi (Bacău)
Buciumi (Bacău)

Koordinatat: 46°12′0″V 26°47′0″L / 46.20000°V 26.78333°L / 46.20000; 26.78333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24.00 [1] km2
Popullsia 3163 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Buciumi dhe Răcăuţi
Koordinatat 46° 12′ 0″ Veri

26° 47′ 0″ Lindje

Buciumi (Bacău) është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 3163 banorësh dhe sipërfaqe 24.00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Buciumi dhe Răcăuţi.

Komuna u formua sipas ligjit N. 67 të 23 mars 2005 nga ndarja e komunës Ştefan cel Mare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)