Sascut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sascut
Komunë
Vendndodhja
Sascut is located in Rumania
Sascut
Sascut

Koordinatat: 46°11′0″V 27°4′0″L / 46.18333°V 27.06667°L / 46.18333; 27.06667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 107,84 [1] km2
Popullsia 10,241 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Bereşti, Conţeşti, Pânceşti, Sascut Sat, Sascut Târg, Schineni
Koordinatat 46° 11′ 0″ Veri

27° 4′ 0″ Lindje

Sascut është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 10,241 banorësh dhe sipërfaqe 107,84 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Bereşti, Conţeşti, Pânceşti, Sascut Sat, Sascut Târg, Schineni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)