Buhoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buhoci
Komunë
Vendndodhja
Buhoci is located in Rumania
Buhoci
Buhoci

Koordinatat: 46°34′0″V 27°1′0″L / 46.56667°V 27.01667°L / 46.56667; 27.01667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 50.61 [1] km2
Popullsia 4994 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Bijghir, Buhoci, Buhocel, Coteni, Dospineşti
Koordinatat 46° 34′ 0″ Veri

27° 1′ 0″ Lindje

Buhoci është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 4994 banorësh dhe sipërfaqe 50.61 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Bijghir, Buhoci, Buhocel, Coteni, Dospineşti.

Bir i kësaj komune është edhe zoologu Ioan Borcea (1879-1936).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)