Răchitoasa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Răchitoasa
Komunë
Vendndodhja
Răchitoasa is located in Rumania
Răchitoasa
Răchitoasa

Koordinatat: 46°26′0″V 27°22′0″L / 46.43333°V 27.36667°L / 46.43333; 27.36667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 117,23 [1] km2
Popullsia 4,960 [2] banorë
Nr. fshatrave 15
Fshatrat Barcana, Bucşa, Buda, Burdusaci, Dănăila, Dumbrava, Farcasa, Fundătura, Hăghiac, Magazia, Moviliţa, Oprişeşti, Putini, Răchitoasa, Tochilea
Koordinatat 46° 26′ 0″ Veri

27° 22′ 0″ Lindje

Răchitoasa është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 4,960 banorësh dhe sipërfaqe 117,23 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 15 fshatrave: Barcana, Bucşa, Buda, Burdusaci, Dănăila, Dumbrava, Farcasa, Fundătura, Hăghiac, Magazia, Moviliţa, Oprişeşti, Putini, Răchitoasa, Tochilea.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)