Dealu Morii

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dealu Morii
Komunë
Vendndodhja
Dealu Morii is located in Rumania
Dealu Morii
Dealu Morii

Koordinatat: 46°19′0″V 27°13′0″L / 46.31667°V 27.21667°L / 46.31667; 27.21667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 70,47 [1] km2
Popullsia 2910 [2] banorë
Nr. fshatrave 14
Fshatrat Banca, Bălăneşti, Blaga, Boboş, Bodeasa, Bostăneşti, Calapodeşti, Căuia, Dealu Morii, Dorofei, Ghionoaia, Grădeşti, Neguleşti, Tăvădăreşti
Koordinatat 46° 19′ 0″ Veri

27° 13′ 0″ Lindje

Dealu Morii është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 2910 banorësh dhe sipërfaqe 70,47 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 14 fshatrave: Banca, Bălăneşti, Blaga, Boboş, Bodeasa, Bostăneşti, Calapodeşti, Căuia, Dealu Morii, Dorofei, Ghionoaia, Grădeşti, Neguleşti, Tăvădăreşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)