Pârjol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pârjol
Komunë
Vendndodhja
Pârjol is located in Rumania
Pârjol
Pârjol

Koordinatat: 46°35′0″V 26°36′0″L / 46.58333°V 26.60000°L / 46.58333; 26.60000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 54,26 [1] km2
Popullsia 6.805 [2] banorë
Nr. fshatrave 9
Fshatrat Bahnăseşti, Bărneşti, Băseşti, Cîmpeni, Haineala, Hemjeni, Pârjol, Pustiana, Tariţa
Koordinatat 46° 35′ 0″ Veri

26° 36′ 0″ Lindje

Pârjol është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 6.805 banorësh dhe sipërfaqe 54,26 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 9 fshatrave: Bahnăseşti, Bărneşti, Băseşti, Cîmpeni, Haineala, Hemjeni, Pârjol, Pustiana, Tariţa.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)