Răcăciuni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Răcăciuni
Komunë
Vendndodhja
Răcăciuni is located in Rumania
Răcăciuni
Răcăciuni

Koordinatat: 46°21′0″V 26°53′0″L / 46.35000°V 26.88333°L / 46.35000; 26.88333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 81,79 [1] km2
Popullsia 8,307 [2] banorë
Nr. fshatrave 7
Fshatrat Ciucani, Dumbrăveni, Fundu Răcăciuni, Gheorghe Doja, Gisteni, Răcăciuni, Răstoaca
Koordinatat 46° 21′ 0″ Veri

26° 53′ 0″ Lindje

Răcăciuni është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 8,307 banorësh dhe sipërfaqe 81,79 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 7 fshatrave: Ciucani, Dumbrăveni, Fundu Răcăciuni, Gheorghe Doja, Gisteni, Răcăciuni, Răstoaca.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)