Bogdăneşti (Bacău)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bogdăneşti (Bacău)
Komunë
Vendndodhja
Bogdăneşti (Bacău) is located in Rumania
Bogdăneşti (Bacău)
Bogdăneşti (Bacău)

Koordinatat: 46°13′0″V 26°41′0″L / 46.21667°V 26.68333°L / 46.21667; 26.68333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 320.04 [1] km2
Popullsia 2757 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Bahna, Bogdăneşti, Filipeşti
Koordinatat 46° 13′ 0″ Veri

26° 41′ 0″ Lindje

Bogdăneşti (Bacău) është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 2757 banorësh dhe sipërfaqe 320.04 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Bahna, Bogdăneşti, Filipeşti. Fshatrat Cozăneşti, Nicoreşti, Părgăreşti dhe Satul Nou, që më parë ishin pjesë e komunës, u shkëputën dhe u bashkuan me komunën Oituz.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)