Qarqet e Rumanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarqet e Rumanisë
Rumanisht: Județele României
Në hartë tregot territori i Rumanisë moderne dhe ndarja e saj në 41 qarqe (judete).Qarku TimişQarku AradQarku BihorQarku Satu MareQarku MaramureşQarku SălajQarku ClujQarku Bistriţa-NăsăudQarku Caraş-SeverinQarku HunedoaraQarku AlbaQarku SibiuQarku MureşQarku SuceavaQarku HarghitaQarku BotoşaniQarku BraşovQarku CovasnaQarku NeamţQarku IaşiQarku VasluiQarku BacăuQarku VranceaQarku GalaţiQarku TulceaQarku ConstanţaQarku MehedinţiQarku GorjQarku VâlceaQarku ArgeşQarku DâmboviţaQarku PrahovaQarku BuzăuQarku BrăilaQarku IalomiţaQarku CălăraşiQarku GiurgiuQarku TeleormanQarku DoljQarku OltQarku IlfovBukureshti
41 qarqet e Rumanisë dhe të Bashkia e Bukureshtit (hartë e klikueshme)
KategoriaShtet unitar
VendiRumania Rumania
Krijuar1995 (forma e tanishme, 41 + Bukureshti)
1859 (33)
1926 (71)
Shfuqizuar1950–1968
Numri41 (as of 1995)
Statusi shtesëZona zgjedhore
Popullsia193,355 (TL) – 760,774 (IS)/1,716,983 (B)
Sipërfaqja228 km2 (88 sq mi) (B)/1,583 km2 (611 sq mi) (IF) – 8,697 km2 (3,358 sq mi) (TM)
QeveriaKëshilli i Qarkut dhe Presidenti i Këshillit të Qarkut
NënndarjetBashkia/qyteti/komuna/sektori

Ndarja e territorit rumun në qarqe është dokumentuar që më 8 janar 1392, kur Princi Mircea cel Bătrân me anë të një dekreti quajti "ţinutul Vâlcii" (qarku Vâlcea). Kështu, Qarku Vâlcea është i pari qark i emërtuar në territorin e Rumanisë së sotme.

Reforma e fundit e madhe territoriale-administrative në Rumani u zhvillua në vitin 1968 kur ai u kalua nga ndarja në rajone dhe rrethe në ndarjen në qarqe sipas modelit të Bashkimit Sovjetik.

Bukureshti është një qytet me te drejtat e qarkut.

Ndarja aktuale administrative e Rumanisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Popullsia Dendësia (banorë/km2) Sipërfaqja shkurtesa Prefiksi
Alba 382.747 banorë 61 6.242 km² AB 258
Arad 461.744 banorë 63 7.754 km² AR 257
Argeş 652.625 banorë 95 6.862 km² AG 248
Bacău 706.623 banorë 113 6.621 km² BC 234
Bihor 600.223 banorë 84 7.544 km² BH 259
Bistrița-Năsăud 317.254 banorë 58 5.355 km² BN 263
Botoşani 452.834 banorë 91 4.986 km² BT 231
Brăila 373.199 banorë 78 4.766 km² BR 239
Braşov 596.140 banorë 110 5.363 km² BV 268
Buzău 495.325 banorë 81 6.103 km² BZ 238
Călăraşi 324.617 banorë 64 5.088 km² CL 242
Caraş-Severin 333.219 banorë 39 8.514 km² CS 255
Cluj 692.316 banorë 105 6.674 km² CJ 264
Constanța 715.151 banorë 101 7.071 km² CT 241
Covasna 222.449 banorë 60 3.710 km² CV 267
Dâmbovița 541.763 banorë 134 4.054 km² DB 245
Dolj 734.231 banorë 99 7.414 km² DJ 251
Galați 619.556 banorë 139 4.466 km² GL 236
Giurgiu 297.859 banorë 84 3.526 km² GR 246
Gorj 387.308 banorë 69 5.602 km² GJ 253
Harghita 326.222 banorë 52 6.639 km² HR 266
Hunedoara 485.712 banorë 69 7.063 km² HD 254
Ialomița 296.572 banorë 67 4.453 km² IL 243
Iaşi 826.552 banorë 150 5.476 km² IS 232
Ilfov 300.123 banorë 188 1.583 km² IF 21
Maramureş 510.110 banorë 81 6.304 km² MM 262
Mehedinți 306.732 banorë 62 4.933 km² MH 252
Mureş 580.851 banorë 86 6.714 km² MS 265
Neamț 557.000 banorë 99 5.896 km² NT 233
Olt 489.274 banorë 89 5.498 km² OT 249
Prahova 829.945 banorë 183 4.716 km² PH 244
Sălaj 248.015 banorë 64 3.864 km² SJ 260
Satu Mare 367.281 banorë 83 4.418 km² SM 261
Sibiu 421.724 banorë 78 5.432 km² SB 269
Suceava 688.435 banorë 80 8.553 km² SV 230
Teleorman 436.025 banorë 75 5.790 km² TR 247
Timiş 659.512 banorë 76 8.697 km² TM 256
Tulcea 265.349 banorë 31 8.499 km² TL 240
Vaslui 455.049 banorë 72 5.318 km² VS 235
Vâlcea 413.247 banorë 86 5.765 km² VL 250
Vrancea 391.833 banorë 80 4.857 km² VN 237