Qarku Hunedoara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Hunedoara
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej485,712

Hunedoara (Rumanisht: Judeţul Hunedoara) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin e Transilvanisë ndërsa sot gjendet në rajonin perëndimor. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 7.063 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 485.712 banorë. Qarku është i ndarë në 7 bashki, 7 qytete dhe 55 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Deva.

Fqinjët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, qarku kishte popullsi prej 485,712 banorësh dhe dendësia e popullsisë ishte 69/km².

Në luginën e lumit Jiu, rajon me miniera, për shkak të industrializimit të lartë të rajonit kanë imigruaar shumë banorë nga rajonet përreth.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industria në qarkun Hunedoara është e lidhur me aktivitetin minerar të rajonit. Që në kohët e lashta janë shfrytëzuar malet me qymyr dhe metale. Në ditët e sotme, është ndërtuar një kompleks i madh industrial në Hunedoara në pronësi të Mittal Steel. Në qark janë ndërtuar edhe ndërmarje të mëdha energjitike - një prej termocentraleve më të madha gjendet në Mintia.

Industritë mbizotërues në qark janë:

  • Metalurgjia.
  • Materialet e ndërtimit.
  • Industria tekstile.
  • Pajisjet e Minierave.
  • Industria ushqimore.

Në vitet 1990 pjesa më e madhe e minierave u mbyllën duke lënë qarkut Hunedoara me shkallën më të lartë te papunësisë në Rumani.

Ndarja Administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Hunedoara ka 7 bashki, 7 qytete; 55 komuna.

Bashki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]