Qarku Timiş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Timiş
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej659,512

Timishi (Rumanisht: Judeţul Timiş) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin Banat ndërsa sot gjendet në rajonin perëndimor. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 8.697 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 659.512 banorë. Qarku është i ndarë në 2 bashki, 8 qytete dhe 89 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Timishoara.

Fqinjët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000, qarku kishte një popullsi prej 684.506 banorësh dhe dendësi te popullsisë prej 79 ban./km². Në vitin 2006, qarku kishte një popullsi prej 685.901 banorësh dhe dendësi te popullsisë prej 79.8 ban./km².

Struktura etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi[2] Përbërja etnike
Viti Popullsia Rumunët Gjermanë Hungarezë Serbë Jevgjit Sllovakë Bullgarë Çifutë Etni të tjera
1880 454.205 200.834 171.599 33.947 31.316 ? 3.459 ? ? 13.050
1900 541.849 221.305 201.795 70.338 30.939 ? 2.911 ? ? 14.561
1930 559.591 236.305 178.238 84.756 27.075 8.090 3.919 7.527 9.768 3.913
1941 578.881 263.474 176.732 74.745 ? ? ? ? ? 63.930
1966 607.596 378.183 109.315 76.183 22.709 4.637 2.300 7.509 2.909
1977 696.884 472.912 98.296 77.525 20.891 9.828 2.128 7.151 1.799
1992 700.033 573.662 26.722 62.866 17.144 14.836 2.229 6.466 625
2002 677.926 565.639 14.174 50.556 13.273 16.084 1.908 5.562 441

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Timish ka një nga ekonomitë më dinamike në Rumani, duke u renditur në një nga rajonet me të investimeve e huaja më të larta për shkak të traditës dhe pozicionit të saj.

Industritë mbizotërues në qarkun janë:

  • Prodhime Mekanike
  • Ushqimore
  • Kimikateve
  • Tekstile
  • Komponentet elektronike
  • Druri

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Timish ka 2 bashki, 8 qytete; 89 komuna.

Bashki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia după etnie" Arkivuar 16 gusht 2009 tek Wayback Machine
  2. ^ Varga E.,Statistică recensăminte după limba maternă, respectiv naționalitate, jud. Timiș 1880 - 1992