Qarku Bistriţa-Năsăud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Qarku Bistrița-Năsăud)
Jump to navigation Jump to search
Bistriţa-Năsăud
Rumanisht | Judeţul Bistriţa-Năsăud
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Bistriţa-Năsăud
Vendndodhja e qarkut Bistriţa-Năsăud në Rumani
Vendndodhja e qarkut Bistriţa-Năsăud në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Veri-Perëndimor
Rajoni historik: Transilvania
Kryeqëndra: Bistriţa
Popullsia: 317.254 banorë
Dendësia: 59,2 banorë/km2
Sipërfaqja: 5.355 km2
Zona kohore: UTC+2
Administrimi
Bashki: 1
Qytete: 3
Komuna: 58
Këshilli i qarkut
Presidenti: Liviu-Mihai Rusu(PD-L)
Faqja Zyrtare: www.cjbn.ro
Prefektura
Prefekti: Cristian Florian
Faqja Zyrtare: www.prefecturabn.ro
Informata të përgjithshme
Targa: BN
Prefiksi: (+40) x63

Bistriţa-Năsăud (Rumanisht: Judeţul Bistriţa-Năsăud) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin Transilvania ndërsa sot gjendet në rajonin Veri-Perëndimor. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 5.355 km² dhe me popullsi të përgjithshme 317.254 banorë. Qarku është i ndarë në 1 bashki, 3 qytete dhe 58 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Bistriţa.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fqinjët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nddarja Administraive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku përbëhrt nga 1 bashki, 3 qytete dhe 58 komuna.

Bashki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]