Târlişua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Târlişua
Komunë
Vendndodhja
Târlişua is located in Rumania
Târlişua
Târlişua

Koordinatat: 47°23′V 24°11′L / 47.383°V 24.183°L / 47.383; 24.183

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema e qarkut Qarku Bistrița-Năsăud
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 160.83 [1] km2
Popullsia 3643 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 427330
Nr. fshatrave 10
Fshatrat Agrieş, Agrieşel, Borleasa, Cireaşi, Lunca Sătească, Molişet, Oarzina, Răcăteşu, Şendroaia, Târlişua

Târlişua është një komunë në qarkun Bistrița-NăsăudRumani. Ka një popullsi prej 3643 banorësh dhe sipërfaqe 160.83 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 10 fshatrave: Agrieş, Agrieşel, Borleasa, Cireaşi, Lunca Sătească, Molişet, Oarzina, Răcăteşu, Şendroaia, Târlişua.

Këtu lindi romancieri, shkrimtari dhe gazetari Liviu Rebreanu (1885 - 1944).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)