Budeşti (Bistriţa-Năsăud)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Budeşti
Komunë
Vendndodhja
Budeşti is located in Rumania
Budeşti
Budeşti

Koordinatat: 46°53′V 24°15′L / 46.883°V 24.250°L / 46.883; 24.250

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema e qarkut Qarku Bistrița-Năsăud
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 53,15 [1] km2
Popullsia 2064 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 427020
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Budeşti, Budeşti-Fînaţe, Ţagu, Ţăgşoru

Budeşti është një komunë në qarkun Bistrița-NăsăudRumani. Ka një popullsi prej 2064 banorësh dhe sipërfaqe 53,15 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Budeşti, Budeşti-Fînaţe, Ţagu, Ţăgşoru.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)