Qarku Argeş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Argeş
Rumanisht | Judeţul Argeş
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Argeş
Vendndodhja e qarkut Argeş në Rumani
Vendndodhja e qarkut Argeş në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Jugor
Rajoni historik: Muntenia
Kryeqëndra: Pitești
Popullsia: 652.625 banorë
Dendësia: 95 banorë/km2
Sipërfaqja: 6.862 km2
Zona kohore: UTC+2
Administrimi
Bashki: 3
Qytete: 4
Komuna: 95
Këshilli i qarkut
Presidenti: Constantin Nicolescu (PSD)
Faqja Zyrtare: www.cjarges.ro
Prefektura
Prefekti: Davidescu Gheorghe
Faqja Zyrtare: www.prefecturaarges.ro
Informata të përgjithshme
Targa: AG
Prefiksi: (+40) x48

Argeş (Rumanisht: Judeţul Argeş) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin Muntenia ndërsa sot gjendet në rajonin Jugor. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 6.862 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 652.625 banorë. Qarku është i ndarë në 3 bashki, 4 qytete dhe 95 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Pitești.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, ajo kishte një popullsi prej 652.625 banorësh dhe dendësia e popullsisë ishte 95/km².

Viti Popullsia[2]
1948 448,964
1956 483,741
1966 529,833
1977 631,918
1992 681,206
2002 652,625

Fqinjët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peisazhi në pjesën qendrore dhe jugore te qarkut Arges

Qarku është një nga qarqet më të industrializuara në Rumani. Ekziston një rafineri e naftës dhe të dy uzina të automobilave, një në Mioveni - uzina e makinave Renault Dacia dhe tjetra në Câmpulung uzina e automobilave ARO. Industritë mbizotëruese në qark janë:

  • Automobilistike
  • Kimike
  • Pajisje elektrike
  • Pajisje elektroshtëpiake
  • Ushqimore
  • Tekstile
  • Materiale ndërtimi

Naftës është duke u nxjerrë në qendër dhe në jug. Gjithashtu ka disa miniera te qymyrit dhe njëqendër kërkimore mbi energjinë bërthamore. Në lumin Arges ka një numër të madh të centraleve hidroelektrike.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Argeş ka 3 bashki, 4 qytete and 95 komuna.

  • Komuna

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia după etnie" Arkivuar 16 gusht 2009 tek Wayback Machine
  2. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Arkivuar 22 shtator 2006 tek Wayback Machine