Berevoeşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Berevoeşti
Komunë
Vendndodhja
Berevoeşti is located in Rumania
Berevoeşti
Berevoeşti

Koordinatat: 45°14′0″V 24°55′0″L / 45.23333°V 24.91667°L / 45.23333; 24.91667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102,00 [1] km2
Popullsia 3.491 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Berevoeşti, Bratia, Gămăceşti, Oţelu
Koordinatat 45° 14′ 0″ Veri

24° 55′ 0″ Lindje


Berevoeşti është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3.491 banorësh dhe sipërfaqe 102,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Berevoeşti, Bratia, Gămăceşti, Oţelu.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)