Davideşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Davideşti
Komunë
Vendndodhja
Davideşti is located in Rumania
Davideşti
Davideşti

Koordinatat: 44°43′0″V 24°34′0″L / 44.71667°V 24.56667°L / 44.71667; 24.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41.87 [1] km2
Popullsia 2950 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Conteşti, Davideşti, Voroveni
Koordinatat 44° 43′ 0″ Veri

24° 34′ 0″ Lindje

Davideşti është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 2950 banorësh dhe sipërfaqe 41.87 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Conteşti, Davideşti, Voroveni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)