Nucşoara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nucşoara
Komunë
Vendndodhja
Nucşoara is located in Rumania
Nucşoara
Nucşoara

Koordinatat: 45°20′0″V 24°47′0″L / 45.33333°V 24.78333°L / 45.33333; 24.78333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 437.09 [1] km2
Popullsia 1562 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Gruiu, Nucşoara, Sboghiţeşti, Slatina
Koordinatat 45° 20′ 0″ Veri

24° 47′ 0″ Lindje

Nucşoara është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 1562 banorësh dhe sipërfaqe 437.09 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Gruiu, Nucşoara, Sboghiţeşti, Slatina.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)