Tigveni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tigveni
Komunë
Vendndodhja
Tigveni is located in Rumania
Tigveni
Tigveni

Koordinatat: 44°44′0″V 25°9′0″L / 44.73333°V 25.15000°L / 44.73333; 25.15000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 49.34 [1] km2
Popullsia 3424 [2] banorë
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Bădislava, Bălileşti, Bălteni, Blaju, Bîrseştii de Jos, Bîrseştii de Sus, Tigveni, Vlădeşti
Koordinatat 44° 44′ 0″ Veri

25° 9′ 0″ Lindje

Tigveni është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3424 banorësh dhe sipërfaqe 49.34 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave: Bădislava, Bălileşti, Bălteni, Blaju, Bîrseştii de Jos, Bîrseştii de Sus, Tigveni, Vlădeşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)