Lereşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lereşti
Komunë
Vendndodhja
Lereşti is located in Rumania
Lereşti
Lereşti

Koordinatat: 45°20′0″V 25°4′0″L / 45.33333°V 25.06667°L / 45.33333; 25.06667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 140.49 [1] km2
Popullsia 4898 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Lereşti, Pojorata, Voineşti
Koordinatat 45° 20′ 0″ Veri

25° 4′ 0″ Lindje

Lereşti është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 4898 banorësh dhe sipërfaqe 140.49 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Lereşti, Pojorata, Voineşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)