Răteşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Răteşti
Komunë
Vendndodhja
Răteşti is located in Rumania
Răteşti
Răteşti

Koordinatat: 44°44′0″V 25°8′0″L / 44.73333°V 25.13333°L / 44.73333; 25.13333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 80.00 [1] km2
Popullsia 3345 [2] banorë
Nr. fshatrave 7
Fshatrat Ciupa-Manciulescu, Furdueşti, Mavrodolu, Nejlovelu, Patuleni, Răteşti, Tigveni
Koordinatat 44° 44′ 0″ Veri

25° 8′ 0″ Lindje

Răteşti është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3345 banorësh dhe sipërfaqe 80.00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 7 fshatrave: Ciupa-Manciulescu, Furdueşti, Mavrodolu, Nejlovelu, Patuleni, Răteşti, Tigveni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)