Săpata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Săpata
Komunë
Vendndodhja
Săpata is located in Rumania
Săpata
Săpata

Koordinatat: 43°53′0″V 23°40′0″L / 43.88333°V 23.66667°L / 43.88333; 23.66667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47.27 [1] km2
Popullsia 1902 [2] banorë
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Săpata de Sus, e cila përfshin fshatrat Drăghiceşti, Gainusa, Lipia, Popesti dhe Turceşti; Săpata de Jos, e cila përfshin fshatrat Bănăreşti, dhe Dealu Bradului Mirteşti.
Koordinatat 43° 53′ 0″ Veri

23° 40′ 0″ Lindje

Săpata është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 1902 banorësh dhe sipërfaqe 47.27 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave:

  • Săpata de Sus, e cila përfshin fshatrat Drăghiceşti, Gainusa, Lipia, Popesti dhe Turceşti;
  • Săpata de Jos, e cila përfshin fshatrat Bănăreşti, dhe Dealu Bradului Mirteşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)