Bogaţi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bogaţi
Komunë
Vendndodhja
Bogaţi is located in Rumania
Bogaţi
Bogaţi

Koordinatat: 44°52′0″V 25°8′0″L / 44.86667°V 25.13333°L / 44.86667; 25.13333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 70,40 [1] km2
Popullsia 4.681 [2] banorë
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Bîrloi, Bogaţi, Bojoci, Chiteşti, Dumbrava, Glîmbocel-Deal, Glîmbocelu, Suseni
Koordinatat 44° 52′ 0″ Veri

25° 8′ 0″ Lindje

Bogaţi është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 4.681 banorësh dhe sipërfaqe 70,40 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave: Bîrloi, Bogaţi, Bojoci, Chiteşti, Dumbrava, Glîmbocel-Deal, Glîmbocelu, Suseni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)