Drăganu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Drăganu
Komunë
Vendndodhja
Drăganu is located in Rumania
Drăganu
Drăganu

Koordinatat: 44°43′0″V 24°0′0″L / 44.71667°V 24.00000°L / 44.71667; 24.00000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.40 [1] km2
Popullsia 1843 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Băceşti, Drăganu Oltean, Dumbrăveşti, Prislop
Koordinatat 44° 43′ 0″ Veri

24° 0′ 0″ Lindje

Drăganu është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 1843 banorësh dhe sipërfaqe 16.40 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Băceşti, Drăganu Oltean, Dumbrăveşti, Prislop.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)