Rucăr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rucăr
Komunë
Vendndodhja
Rucăr is located in Rumania
Rucăr
Rucăr

Koordinatat: 45°24′0″V 25°10′0″L / 45.40000°V 25.16667°L / 45.40000; 25.16667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 300.00 [1] km2
Popullsia 6149 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Rucăr dhe Sătic
Koordinatat 45° 24′ 0″ Veri

25° 10′ 0″ Lindje

Rucăr është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 6149 banorësh dhe sipërfaqe 300.00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Rucăr dhe Sătic.

Kjo komunë ishte vendlindja e Viktor Slăvescu (1891-1977), ekonomist dhe politikan, ish Ministër i Financave në Rumani.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)