Jump to content

Rucăr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rucăr
Popullsia
 • Gjithsej6.149

Rucăr është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 6149 banorësh dhe sipërfaqe 300.00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Rucăr dhe Sătic.

Kjo komunë ishte vendlindja e Viktor Slăvescu (1891-1977), ekonomist dhe politikan, ish Ministër i Financave në Rumani.