Valea Mare-Pravăţ

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valea Mare-Pravăţ
Komunë
Vendndodhja
Valea Mare-Pravăţ is located in Rumania
Valea Mare-Pravăţ
Valea Mare-Pravăţ

Koordinatat: 45°17′0″V 25°5′0″L / 45.28333°V 25.08333°L / 45.28333; 25.08333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 61.48 [1] km2
Popullsia 4365 [2] banorë
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Bilceşti, Colnic, Fântânea, Gura Pravăţ, Nămăeşti, Pietroasa, Şelari, Valea Mare-Pravăţ
Koordinatat 45° 17′ 0″ Veri

25° 5′ 0″ Lindje

Valea Mare-Pravăţ është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 4365 banorësh dhe sipërfaqe 61.48 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave: Bilceşti, Colnic, Fântânea, Gura Pravăţ, Nămăeşti, Pietroasa, Şelari, Valea Mare-Pravăţ.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)