Călineşti (Argeş)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Călineşti (Argeş)
Komunë
Vendndodhja
Călineşti (Argeş) is located in Rumania
Călineşti (Argeş)
Călineşti (Argeş)

Koordinatat: 44°50′0″V 25°2′0″L / 44.83333°V 25.03333°L / 44.83333; 25.03333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108,16 [1] km2
Nr. fshatrave 12
Fshatrat Carstieni, Călineşti, Ciocăneşti, Gorganu, Gulodu, Radu Negru, Rancaciov, Udeni, Urlucea, Valea Corbului, Văleni, Vreneşti
Koordinatat 44° 50′ 0″ Veri

25° 2′ 0″ Lindje

Călineşti (Argeş) është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 11.082 banorësh dhe sipërfaqe 108,16 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 12 fshatrave: Carstieni, Călineşti, Ciocăneşti, Gorganu, Gulodu, Radu Negru, Rancaciov, Udeni, Urlucea, Valea Corbului, Văleni, Vreneşti.

Persona të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)