Stâlpeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stâlpeni
Komunë
Vendndodhja
Stâlpeni is located in Rumania
Stâlpeni
Stâlpeni

Koordinatat: 45°3′0″V 24°58′0″L / 45.05000°V 24.96667°L / 45.05000; 24.96667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 36.25 [1] km2
Popullsia 5018 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Livezeni, Ogrezea, Opreşti, Piţigaia, Rădeşti, Stâlpeni
Koordinatat 45° 3′ 0″ Veri

24° 58′ 0″ Lindje

Stâlpeni është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 5018 banorësh dhe sipërfaqe 36.25 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Livezeni, Ogrezea, Opreşti, Piţigaia, Rădeşti, Stâlpeni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)