Uda (Argeş)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uda (Argeş)
Komunë
Vendndodhja
Uda (Argeş) is located in Rumania
Uda (Argeş)
Uda (Argeş)

Koordinatat: 44°55′0″V 24°34′0″L / 44.91667°V 24.56667°L / 44.91667; 24.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 81.25 [1] km2
Popullsia 2227 [2] banorë
Nr. fshatrave 16
Fshatrat Băduleşti, Bărăneşti, Braniştea, Chiriţeşti, Cotu, Dealu Bisericii, Dealu Tolcesei, Diconeşti, Gorani, Greabăn, Lunguleşti, Miercani, Rîjleţu-Govora, Romana, Săliştea, Uda
Koordinatat 44° 55′ 0″ Veri

24° 34′ 0″ Lindje

Uda (Argeş) është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 2227 banorësh dhe sipërfaqe 81.25 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 16 fshatrave: Băduleşti, Bărăneşti, Braniştea, Chiriţeşti, Cotu, Dealu Bisericii, Dealu Tolcesei, Diconeşti, Gorani, Greabăn, Lunguleşti, Miercani, Rîjleţu-Govora, Romana, Săliştea, Uda.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)