Jump to content

Vedea (Argeş)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vedea (Argeş)
Popullsia
 • Gjithsej3.969

Vedea (Argeş) është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3969 banorësh dhe sipërfaqe km². Komuna është formuar nga bashkimi i 19 fshatrave: Bădicea, Blejani, Bureţeşti, Chiriţeşti, Chiţani, Ciureşti, Dincani, Fata, Frătici, Izvoru de Jos, Izvoru de Sus, Lungani, Mogoşeşti, Prodani, Răţoi, Vaţa, Vârşeşti, Vedea e Veţişoara.