Vedea (Argeş)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vedea (Argeş)
Komunë
Vendndodhja
Vedea (Argeş) is located in Rumania
Vedea (Argeş)
Vedea (Argeş)

Koordinatat: 44°47′0″V 24°37′0″L / 44.78333°V 24.61667°L / 44.78333; 24.61667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 3969 [1] banorë
Nr. fshatrave 19
Fshatrat Bădicea, Blejani, Bureţeşti, Chiriţeşti, Chiţani, Ciureşti, Dincani, Fata, Frătici, Izvoru de Jos, Izvoru de Sus, Lungani, Mogoşeşti, Prodani, Răţoi, Vaţa, Vârşeşti, Vedea e Veţişoara
Koordinatat 44° 47′ 0″ Veri

24° 37′ 0″ Lindje


Vedea (Argeş) është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3969 banorësh dhe sipërfaqe km². Komuna është formuar nga bashkimi i 19 fshatrave: Bădicea, Blejani, Bureţeşti, Chiriţeşti, Chiţani, Ciureşti, Dincani, Fata, Frătici, Izvoru de Jos, Izvoru de Sus, Lungani, Mogoşeşti, Prodani, Răţoi, Vaţa, Vârşeşti, Vedea e Veţişoara.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)