Bascov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bascov
Komunë
Vendndodhja
Bascov is located in Rumania
Bascov
Bascov

Koordinatat: 44°50′0″V 24°52′0″L / 44.83333°V 24.86667°L / 44.83333; 24.86667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 56,00 [1] km2
Popullsia 9.523 [2] banorë
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Bascov, Brăileni, Glâmbocu, Mica, Prislopu Mic, Scheau, Uiasca, Valea Ursulu
Koordinatat 44° 50′ 0″ Veri

24° 52′ 0″ Lindje

Bascov është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 9.523 banorësh dhe sipërfaqe 56,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave: Bascov, Brăileni, Glâmbocu, Mica, Prislopu Mic, Scheau, Uiasca, Valea Ursulu.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)