Albeştii de Argeş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Albeştii de Argeş
Komunë
Vendndodhja
Albeştii de Argeş is located in Rumania
Albeştii de Argeş
Albeştii de Argeş

Koordinatat: 45°13′0″V 24°40′0″L / 45.21667°V 24.66667°L / 45.21667; 24.66667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 43,15 [1] km2
Popullsia 5,896 [2] banorë
Nr. fshatrave 7
Fshatrat Albeştii Pământeni, Albeştii Ungureni, Dobroţu, Doblea, Bratesti, Dumiresti, Florieni
Koordinatat 45° 13′ 0″ Veri

24° 40′ 0″ Lindje

Albeştii de Argeş është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 5,896 banorësh dhe sipërfaqe 43,15 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 7 fshatrave: Albeştii Pământeni, Albeştii Ungureni, Dobroţu, Doblea, Bratesti, Dumiresti, Florieni.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë [nevojitet citimi].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)