Bughea de Sus (Argeş)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bughea de Sus (Argeş)
Komunë
Vendndodhja
Bughea de Sus (Argeş) is located in Rumania
Bughea de Sus (Argeş)
Bughea de Sus (Argeş)

Koordinatat: 45°18′0″V 25°2′0″L / 45.30000°V 25.03333°L / 45.30000; 25.03333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33,16 [1] km2
Popullsia 3.219 [2] banorë
Koordinatat 45° 18′ 0″ Veri

25° 2′ 0″ Lindje

Bughea de Sus (Argeş) është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3.219 banorësh dhe sipërfaqe 33,16 km².

Komuna është e njohur për banjot e tij termale, veçanërisht për trajtimin e sëmundjeve reumatike dhe të gastrointestinale.

Atraksion tjetër i komunës janë rezervat gjeologjike dhe paleontologjike Peştera Albeşti, fusha ku ka granit (graniti i Albeştit) dhe gurë gëlqerorë, të pasur me fosile.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)