Bughea de Sus (Argeş)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bughea de Sus (Argeş)
Popullsia
 • Gjithsej3,219

Bughea de Sus (Argeş) është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3.219 banorësh dhe sipërfaqe 33,16 km².

Komuna është e njohur për banjot e tij termale, veçanërisht për trajtimin e sëmundjeve reumatike dhe të gastrointestinale.

Atraksion tjetër i komunës janë rezervat gjeologjike dhe paleontologjike Peştera Albeşti, fusha ku ka granit (graniti i Albeştit) dhe gurë gëlqerorë, të pasur me fosile.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]