Stolnici

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stolnici
Komunë
Vendndodhja
Stolnici is located in Rumania
Stolnici
Stolnici

Koordinatat: 44°34′0″V 24°47′0″L / 44.56667°V 24.78333°L / 44.56667; 24.78333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 73.62 [1] km2
Popullsia 3623 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Stolnici, Izbăşeşti, Vlăşcuţa
Koordinatat 44° 34′ 0″ Veri

24° 47′ 0″ Lindje

Stolnici është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3623 banorësh dhe sipërfaqe 73.62 km². Komuna është formuar në vitin 1968 nga bashkimi i 6 fshatrave: Stolnici, Izbăşeşti, Vlăşcuţa ku më pas u shtuan edhe 3 fshatra të tjerë Cochineşti, Cotmeana, Fâlfani.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)