Bălileşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bălileşti
Komunë
Vendndodhja
Bălileşti is located in Rumania
Bălileşti
Bălileşti

Koordinatat: 45°8′0″V 24°33′0″L / 45.13333°V 24.55000°L / 45.13333; 24.55000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 59,93 [1] km2
Popullsia 4.289 [2] banorë
Nr. fshatrave 7
Fshatrat Băjești, Bălilești, Golești, Poienița, Priboaia, Ulita e Valea Mare-Bratia
Koordinatat 45° 8′ 0″ Veri

24° 33′ 0″ Lindje

Bălileşti është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 4.289 banorësh dhe sipërfaqe 59,93 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 7 fshatrave: Băjești, Bălilești, Golești, Poienița, Priboaia, Ulita e Valea Mare-Bratia.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)