Băiculeşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Băiculeşti
Komunë
Vendndodhja
Băiculeşti is located in Rumania
Băiculeşti
Băiculeşti

Koordinatat: 45°4′0″V 24°42′0″L / 45.06667°V 24.70000°L / 45.06667; 24.70000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 76,46 [1] km2
Popullsia 6.235 [2] banorë
Nr. fshatrave 9
Fshatrat Alud, Anghineşti, Argeşani, Băiculeşti, Mîniceşti, Stejari, Valea Brazilor Tutana, Valea lui Enache, Zigoneni
Koordinatat 45° 4′ 0″ Veri

24° 42′ 0″ Lindje

Băiculeşti është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 6.235 banorësh dhe sipërfaqe 76,46 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 9 fshatrave: Alud, Anghineşti, Argeşani, Băiculeşti, Mîniceşti, Stejari, Valea Brazilor Tutana, Valea lui Enache, Zigoneni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)