Leu rumun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leu rumun
Leu românesc
100 lei banknote (obverse)50 bani coin (obverse)
ISO 4217
KodiRON
Denominations
Subunit
1100ban
Plurallei
 banbani
Banknotes
 Përdoret shpesh1 leu, 5 lei, 10 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei
 Përdoret rrallë500 lei
Coins
 Përdoret shpesh10, 50 bani
 Përdoret rrallë1 ban, 5 bani
Demografia
User(s)Rumania Rumania
Issuance
Central bankBanka Kombëtare e Rumanisë
 Faqja zyrtarewww.bnr.ro
PrinterBanka Kombëtare e Rumanisë
 Websitewww.bnr.ro
MintMonetăria Statului
 Faqja zyrtarewww.monetariastatului.ro
Valuation
InflationVlera e tanishme:14,2% (qershor 2022 / korrik 2022)[1]
 BurimiBanka Kombëtare e Rumanisë[2]

Leu rumun (shumës lei; ISO code: RON; kodi numerik: 946) është monedha e Rumanisë. Ajo ndahet në 100 bani (njëjës: ban), një fjalë që do të thotë "para" dhe "monedhë" në gjuhën rumune.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i monedhës do të thotë "luan" dhe rrjedh nga thaler holandez (leeuwendaalder "luani thaler/dollar").[3][4][5] Leeuwendaalder holandez u imitua në disa qytete gjermane dhe italiane. Këto monedha qarkulluan në Rumani, Moldavi dhe Bullgari dhe i dhanë emrin e tyre monedhave të tyre përkatëse: leu rumun, leu moldav dhe lev bullgar.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ {https://www.bnr.ro/Proiectii-BNR-22694-mobile.aspx Banca Națională a României - Proiecții BNR]
  2. ^ "Banca Națională a României (http://www.bnr.ro)". www.bnr.ro (në rumanisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2015. Marrë më 6 korrik 2023.
  3. ^ Euro Exhibition - Opening Speech by Mugur Isărescu, NBR Governor[lidhje e vdekur], BNR.ro
  4. ^ Numismatic issue - a set of three collector coins dedicated to 140 years since the establishment of military communications Arkivuar 29 nëntor 2021 tek Wayback Machine, BNR.ro
  5. ^ Romanian New Leu, oanda.com
  6. ^ "Online Etymology Dictionary". www.etymonline.com (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]