Šalčininkai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Šalčininkai
Ulica w Solecznikach.jpg
Skeda:Lituania
Popullsia
 • Total6.358

Šalčininkai është qytet në qarkun Vilnius, Lituani. Ndodhet në juglindje të Vilniusit, afër kufirit me Bjellorusinë. Popullsia e qytetit përbën me 72% polakë, 13% lituanezë, 7% rusë dhe 4% bjellorusë. Prej qyteteve tjera, Šalčininkai ka përqindje të lartë të polakëve që jetojnë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.