Šalčininkai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Šalčininkai
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Šalčininkai is located in Lituania
Šalčininkai
Šalčininkai

Koordinatat: 54°18′40″V 25°22′50″L / 54.31111°V 25.38056°L / 54.31111; 25.38056

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Qarku Qarku Vilnius
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.98 km2
Lartësia 181 m (m.n.d.)
Popullsia 6,358 banorë
Dendësia 2,134 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LT-17001
Koordinatat 54° 18′ 40″ Veri

25° 22′ 50″ Lindje

Šalčininkai është qytet në qarkun Vilnius, Lituani. Ndodhet në juglindje të Vilniusit, afër kufirit me Bjellorusinë. Popullsia e qytetit përbën me 72% polakë, 13% lituanezë, 7% rusë dhe 4% bjellorusë. Prej qyteteve tjera, Šalčininkai ka përqindje të lartë të polakëve që jetojnë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]