Jump to content

100 vende turistike të Bullgarisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

100 Vendet Turistike të Bullgarisë është një lëvizje kombëtare bullgare e themeluar në vitin 1966 për të promovuar turizmin në mesin e monumenteve më të rëndësishme të Bullgarisë.

Si pjesë e këtij programi, vendet kulturore dhe historike të rëndësisë janë zgjedhur, duke filluar nga vendet historike dhe monumente të tjera arkeologjike dhe arkitektonike faltoret, muze, manastire, si dhe të parqe kombëtare, maja mali dhe fenomene të tjera gjeologjike. Çdonjëri nga monumentet e zgjedhura ka vulën e saj individuale, e cila është e stampuar mbi faqet e pasaportave zyrtare-si broshurë e lëshuar nga Bashkimi i turistëve Bullgarë (BTU). Një broshurë mund të blihet në çdo qendër të unionit të turistëve ose në lokacionin e ndonjërit nga vendet dhe ajo kushton 1lev simbolike. Broshura vjen me një hartë të veçantë e cila përfshin një listë të vendeve, adresat e tyre dhe orarin e punës. Numri maksimal i stampave të mbledhura në libër është 100 dhe në kundërshtim me titullin e lëvizjes, numri i saktë i vendeve zyrtare tejkalon numrin 100.

Një projekt me shpërblim është hartuar për të inkurajuar mbledhjen e sa më shumë pullave që të jetë e mundur. Në varësi të numrit të pullave të mbledhura, pjesëmarrësit mund të marrin simbole bronzi, argjendi ose ari. 25 pulla fitohet bronzi, 50 pulla fitohet argjend dhe 100 pulla (një broshurë e plotë) fitohet medalja e artë. Këshilli Organizativ Kombëtar i BTU mban një lotari vjetore për fituesit e simboleve të vitit të kaluar çdo gusht. Çmimet përfshijnë ekskursione vendase dhe të huaja, biçikleta, çadra, çanta gjumi, dhe artikuj të tjerë të lidhur me udhëtime.

Disa monumente në programin origjinal theksoi qeverinë Komuniste të Bullgarisë, e cila u shemb më 10 nëntor 1989. Në vitin 2003 BTU largoi shumë nga këto vende nga lista zyrtare. Të dyja: lista origjinale dhe aktuale shfaqen më poshtë. Lista ka ndryshime të vogla në vitin 2007, 2008 dhe 2009.

Një shumëllojshmëri e organizatave dhe institucioneve kanë marrë pjesë në zhvillimin dhe avancimin e 100 Vendeve Turistike të Bullgarisë. Këto përfshijnë:

Vendet (nga 2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

4. Një pamje e Melnik dhe piramidat e saj prej rëre
6. Malko Tarnovo – qendra e kryengritjes Ilinden-Preobrazhenie Kryengritjes – Muzeu i Historisë
7. Fortifikatat në hyrje të Nesebar
11. Veliko Tarnovo, kryeqyteti i Perandorisë së dytë Bullgare mes 1185 dhe 1393
13. Kalaja mesjetare Bullgare Babë VidaVidin
15. Shkëmbinjtë Belogradchik
24. Kalaja mesjetare në kepin Kaliakra
29. Shtatë liqenet Rila në malet Rila
33. Shpella Saeva Dupka në Malet e Ballkanit
41. Teatri Romak Plovdiv
47. Manastiri Bachkovo
58. Kisha Boyana
58. Muzeu kombëtar i Historisë
71. Kisha e shek. të 6-të Shën Sofia në Sofje
74. Lumi guror në Vitosha
85. Urat e  mrekullueshme
91. Varri Thracian e Kazanlak
96. Pliskae kryeqyteti i parë Bullgar mes 681 dhe 893
 1. BanskoVelyanov House, Muzeu Neofit Rilski , Muzeu Nikola Vaptsarov, Art School of Bansko Muzeu Ikonë, Holy Trinity Church of Bansko.
 2. PirinVihren Peak.
 3. Fshati Dobarsko — Kishat Theodore Tyro and Theodore Stratilates.
 4. MelnikHistorical Museum of Melnik, Kordopulov House, Rozhen Monastery.
 5. Petrichthe Rupite Area, Kisha St. Petka, Samuil's Fortress.
 6. Malko TarnovoPetrova Niva Site, Muzeu Historik.
 7. Nesebar — Rezervë Arkitekturale, Muze Arkeologjik.
 8. Sozopol — Muze Arkeologjik.
 9. Varna — Muzeu i Historisë dhe Muzeu Detar.
 10. DevnyaMuseum of Mosaics.
 11. Veliko Tarnovo — Rezerva arkitekturale Tsarevets, Muzeu Historik, Rezerva arkitekturale Arbanasi.
 12. Svishtov — Shtëpia e Aleko Konstantinov.
 13. Vidin — Kalaja Baba Vida
 14. Magura Cave.
 15. Rocks dhe Kalaja e Belogradchik, Muzeu Historik
 16. VratsaLedenika Cave, Muzeu Rajonal Historik
 17. Okolchitsa — Vendi i vdekjes së Hristo Botev
 18. Kozloduy — Radetzky muzeu i anijes me avull, Monumenti i Hristo Botev.
 19. Gabrovo — Etar Architectural-Ethnographic Complex, Muzeu i Edukimit
 20. Fshati Bozhentsi — Rezervë arkitekturale
 21. Tryavna — Muzeu i gdhendjes së drurit dhe i arteve etnografike
 22. Dryanovo — Dryanovo Monastery, Muzeu Kolyu Ficheto, Bacho Kiro Cave.
 23. Dobrich — Shtëpia e Yordan Yovkov, Galeri Artesh
 24. Balchik — Universiteti i kopshtit botanik, Parku arkitektural "Dvoretsa", Kavarna — Kaliakra Headland, Rezerva arkitekturale Kaliakra
 25. Kardzhali — Rrënojat e Perperikon, Muzeu Rajonal Historik, Manastiri i John the Precursor (Св. Йоан Предтеча).
 26. Kyustendil — Vladimir Dimitrov - Maistora Galeri Artesh, Shtëpia e Dimitar Peshev.
 27. Ruen Peak në Osogovo Mountain.
 28. Rila Monastery.
 29. Skakavitsa Hut dhe Seven Rila Lakes.
 30. Lovech — Muzeu etnografik, Kakrina Inn, Muzeu Vasil Levski.
 31. Troyan — Fshati Cherni Osam — Muzeu i shkencave natyrore, Troyan Monastery.
 32. Teteven — Muzeu historik.
 33. Fshati Brestnitsa — Saeva Dupka Cave.
 34. Berkovitsa — Kom Peak, Muzeu etnografik
 35. Pazardzhik — Kisha e Virgin Mary, Shtëpia e Stanislav Dospevski, Muzeu Rajonal Historik
 36. Panagyurishte — Oborishte locality, Shtëpia e Rayna Knyaginya.
 37. Pështëra — Snezhanka Cave
 38. Batak — Muzeu Historik
 39. Tran — blloku në lumin Jerma.
 40. Pleven — St George the Conqueror Chapel Mausoleum, Pleven Panorama, Muzeu Historik Rajonal
 41. Plovdiv — Roman Amphitheatre, Rezerva arkitekturale Old Plovdiv, Muzeu Etnografik, Muzeu Historik, Kishat St. Konstantin dhe Elena.
 42. Perushtitsa — Muzeu Historik
 43. Sopot — Manastir i Grave, Shtëpia e Ivan Vazov.
 44. Karlovo — Vasil Levski Muzeu Kombëtar.
 45. Kalofer — Hristo Botev Muzeu Kombëtar.
 46. The Botev Peak.
 47. Asenovgrad — The Bachkovo Monastery, Kalaja Asenova krepost.
 48. Razgrad — Rezerva Arkeologjike Abrittus
 49. Isperih — Muzeu Historik, Sboryanovo Muzeu i historisë dhe arkeologjisë, Thracian Tomb, the Thracian town of Chelis, Demir Baba Tekke — Fshati Sveshtari.
 50. Rousse — Shtëpia e Zahari Stoyanov, Pantheon of National Revival Heroes.
 51. Silistra — Muzeu Historik, Kalaja Medcidi Tabi.
 52. Srebarna Nature Reserve.
 53. Tutrakan — Kompleksi Memorial i Varreve Ushtarake, Muzeu i peshkimit të Danubit dhe i ndërtimit të varkave.
 54. Sliven — Shtëpia e Hadzhi Dimitar, Muzeu Kombëtar i Tekstilit
 55. Sinite Kamani Parki Natyral, Karandila Hut.
 56. Kotel — Perënditë e Georgi Sava Rakovski dhe Muzeu i njërëzve të famshëm të Kohës Mesjetare Bullgare, Muzeu i shkencave natyrore
 57. Fshati Zheravna — Rezerva etnografike dhe arkitekturale, Shtëpia e Yordan Yovkov.
 58. SofiaThe National Museum of History, Muzeu Kombëtar Boyana Church.
 59. Sofia — Alexander Nevsky Cathedral.
 60. Sofia — National Church Museum of History and Archaeology e Holy Synod e Bulgarian Orthodox Church.
 61. Sofia — National Palace of Culture.
 62. Sofia — Galeria Kombëtare e Arteve, Instituti i etnografisë dhe Muzeu i ruajtur nga Bulgarian Academy of Sciences.
 63. Etropole — Muzeu Historik, Kulla e Orës, Monastery of the Holy Trinity.
 64. Sofia — Earth and Man National Museum.
 65. Sofia — Muzeu Kombëtar i Shkencave Natyrore i ruajtur nga Bulgarian Academy of Sciences.
 66. Sofia — Muzeu Historik i Sportit i vendosur brenda stadiumit Kombëtar Vasil Levski 
 67. Hisarya — Fshati Starosel — Tempulli Thracian.
 68. Sofia — Instituti i Arkeologjisë dhe Muzeu i ruajtur nga Bulgarian Academy of Sciences.
 69. Sofia — Zoo.
 70. Bratsigovo — Muzeu Historik i Qytetit.
 71. Sofia — St. Sophia Temple.
 72. Chirpan — Muzeu Shtëpi i Peyo Yavorov, Nikola Manev Galeri Artesh, St. Athanasius manastiri i fshatit Zlatna Livada . (Sofia Synagogue zuri këtë pozitë paraprake në 2007.)
 73. Dimitrovgrad — Muzeu Historik, Shtëpia e Penyo Penev.
 74. Vitosha — Cherni Vrah.
 75. Koprivshtitsa — Rezerva Historike dhe Arkeologjike
 76. Sredna Gora — Bogdan Peak.
 77. Klisura — Muzeu Historik.
 78. Fshati Osenvlag — Seven Altars Monastery.
 79. Samokov — Muzeu Historik, Manastiri i Grave.
 80. Rila — Musala Peak.
 81. Botevgrad — Kulla e Orës. (Varrezat e qytetit Slivnitsa zunë këtë pozitë paraprake në 2005.)
 82. Fshati Skravena — Manastiri St. Nikolai , Manastiri i ndërrimit të shenjtë, Urna e anëtarëve të shkëputjes së Hristo Botev.
 83. Smolyan — Smolyan Planetarium, Muzeu Historik. (Uhlovitsa Cave është hequr nga ky pozicion.)
 84. Pamporovo — Uhlovitsa Cave, Snezhanka Peak.
 85. Golyam Perelik Peak, The Wonderful Bridges.
 86. Zlatograd — Kompleksi etnografik.
 87. Fshati Shiroka Laka.
 88. Trigrad Gorge, Devil's Throat Cave.
 89. Yagodina Cave, Buynovo Gorge.
 90. Stara Zagora – Shtëpitë Neolitike, Roman Forum e Augusta Traiana, Kompleksi Memorial e Mbrojtësve të Stara Zagora, Muzeu Historik.
 91. Kazanlak – Chudomir Muzeu i Artit dhe Letërsisë, Thracian Tomb of Kazanlak.
 92. Shipka town — Shipka Memorial Church.
 93. Shipka Pass — Shipka Memorial.
 94. Shumen — Shumen Fortress Rezervat e Arkitekturës dhe Historisë, Themeluesit e monumentit të Bullgarisë, Muzeu Lokal Historik
 95. Shumen — Xhamia Tombul.
 96. Pliska — Rezerva Arkeologjike
 97. Madara — Rezerva Arkeologjike.
 98. Veliki Preslav – Rezerva Kombëtare e Historisë dhe Arkitekturës.
 99. Yambol — Qyteti i vjetër i Kabile, Muzeu Historik.
 100. Elhovo — Muzeu Etnografik.

1966-1989[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e 100 Vendeve Turistike të Bullgarisë nga 1966 deri në 10 nëntor, 1989:

 1. Bansko — Muzeu Nikola Vaptsarov
 2. Pirin — Maja Vihren.
 3. Melnik — Muzeu Lokal Historik
 4. Burgas — Fabrika petrokimike.
 5. Nesebar — Pushimet turistike Sunny Beach
 6. Sozopol — Muzeu Lokal Historik
 7. Varna — Aladzha Monastery.
 8. Varna — Muzeu Detar dhe Muzeu i Miqësisë mes Kombeve.
 9. Pobiti Kamani.
 10. Kamchiya River’s debauchment – The Divers Monument.
 11. Vidin — Kalaja Baba Vida.
 12. Fshati Rabisha – Magura Cave.
 13. Belogradchik — Belogradchik Fortress dhe shkëmbinj.
 14. Vratsa — Muzeu Rajonal Historik
 15. The Ledenika Cave.
 16. Kozloduy — Monumenti i Hristo Botev.
 17. Okolchitsa — vendi i vdekjes së Hristo Botev.
 18. Veliko Tarnovo — Muzeu Historik, Tsarevets, Manastiri Preobrazhenski.
 19. Svishtov — Shtëpia e Aleko Konstantinov, vendi ku ushtria Ruse kaloi lumin Danube.
 20. Gabrovo — Shtëpia e Mitko Palauzov.
 21. Gabrovo — Etar Architectural-Ethnographic Complex.
 22. Dryanovo Monastery and Bacho Kiro Cave.
 23. Tryavna — Muzeu i gdhendjes së drurit.
 24. The Balkan Mountains — Partisan Hut.
 25. Kyustendil — muzeu rajonal historik, Galeria e Arteve Vladimir Dimitrov - Maistora.
 26. The Rila Monastery.
 27. Rila — the Seven Rila Lakes.
 28. Kardzhali — Fabrika Lead & Zinc, the Kardzhali Dam.
 29. Lovech — Muzeu dhe Monumenti i Vasil Levski.
 30. Troyan Monastery.
 31. Teteven —Muzeu Historik.
 32. Kostina Area - Monumenti i Georgi Benkovski.
 33. Golyam Izvor (Lovech Province) – Komiteti i parë rajonal revolucionar në Muzeun e Bullgarisë
 34. Fshati Brestnitsa– Saeva Dupka Cave.
 35. Kakrina — Muzeu Kakrina Inn .
 36. Berkovitsa — Shtëpia e Ivan Vazov.
 37. Petrohan – Ujëvara dhe Monumenti i Georgi Dimitrov dhe Vasil Kolarov.
 38. Pazardzhik — Galeria e Arteve Stanislav Dospevski.
 39. Mihaylovgrad – Muzeu i kryengritjes së shtatorit 1923.
 40. Batak — Muzeu Historik
 41. Batak – Kampi Teheran Partisans.
 42. Velingrad — Shtëpia e Vela Peeva.
 43. Bratsigovo — Muzeu Historik.
 44. Pështëra — Stacioni i energjisë ujore Pështëra
 45. Panagyurishte — Muzeu Historik.
 46. Panagyurishte — Zona Oborishte.
 47. Pernik — Muzeu Rajonal Historik
 48. Kovachevtsi, Pernik Province – Shtëpia e Georgi Dimitrov.
 49. Fshati Slishovtsi – Kubi i Partisans
 50. Pleven — Muzeu Ushtarak, Parku Kaylaka.
 51. Plovdiv — Muzeu i arkeologjisë dhe etnografisë
 52. Perushtitsa — Muzeu lokal historik
 53. Kalofer — Shtëpia e Hristo Botev.
 54. Karlovo — Shtëpia e Vasil Levski.
 55. Sopot — Shtëpia e Ivan Vazov.
 56. Klisura — Muzeu Historik
 57. The Balkan Mountains — Botev Peak.
 58. Hisarya – Muzeu lokal historik
 59. Fshati Bachkovo — Bachkovo Monastery, Asen's Fortress.
 60. Sredna Gora — Kompleksi komemorativ turistik Buntovna
 61. Razgrad — Rezerva arkeologjike Abrittus
 62. Rousse — Shtëpia e Tonka Obretenova, Giurgiu-Rousse Friendship Bridge.
 63. Silistra — Muzeu rajonal historik.
 64. Sliven — Shtëpia e Hadzhi Dimitar, Galeria e Arteve
 65. Kotel — Muzeu historik
 66. Fshati Zheravna — Rezerva arkitektuale dhe etnografike.
 67. Karanovo — Njoftimi Karanovo.
 68. Sofia — Muzeu i Lëvizjes Revolucionare
 69. Sofia — Shtëpia e Dimitar Blagoev.
 70. Sofia – Muzeu Georgi Dimitrov .
 71. Sofia — Muzeu i etnografisë, Muzeu i arkeologjisë
 72. Sofia — Muzeu i miqësisë Sovjetike-Bullgare
 73. Sofia — Galeria Kombëtare e Arteve, Alexander Nevsky Cathedral dhe dhoma e nëndheshme.
 74. Vitosha — Cherni Vrah.
 75. Kremikovtzi –Fabrika metalurgjike
 76. Samokov — Muzeu Historik.
 77. Rila — Musala Peak.
 78. Koprivshtitsa — Shtëpitë e Lyuben Karavelov, Todor Kableshkov, Georgi Benkovski, Yako Dorosiev, Dimcho Debelyanov, shtëpia e Oslekov
 79. Sredna Gora — Bogdan Peak.
 80. Zona Zherkovo - Muzeu dhe monumenti i Chavdartsi.
 81. The Balkan Mountains — Kasollja e Chavdar-it
 82. Smolyan — Muzeu rajonal historik, Smolyan Lakes.
 83. the Rhodope Mountains — vendpushimi Pamporovo
 84. the Rhodope Mountains — Persenk Peak, the Wonderful Bridges.
 85. Stara Zagora — Muzeu rajonal historik, Parku Lenin.
 86. Kazanlak — Muzeu Historik, Thracian Tomb of Kazanlak.
 87. Shipka Peak — Shipka Memorial.
 88. The Balkan Mountains — Muzeu-Park Buzludzha
 89. The Balkan Mountains — Maja Stoletov, Monumenti i Lirisë.
 90. Kompleksi Energjetik Maritsa-Iztok , Fabrika e energjisë me avull Komsomolska
 91. Balchik — Kështjella, vendpushimi Albena
 92. Kavarna — Maja Kaliakra.
 93. Fshati Yastrebino — Monument e të 18-ëve Partisanë dhe mbështetësit e tyre.
 94. Dimitrovgrad — Muzeu i ndërtimeve socialiste, Fabrika e plehrave nitrike
 95. Shumen — Muzeu rajonal historik, Shtëpia e Vasil Kolarov.
 96. Madara — Muzeu arkeologjik dhe Madara Rider.
 97. Pliska — Muzeu arkeologjik.
 98. Preslav — Muzeu arkeologjik, Patleyna.
 99. Yambol — Muzeu rajonal historik.
 100. Një model i fermës bashkëpunuese sipas zgjedhjes.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]