Jump to content

13 Going on 30

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
13 Going on 30
Regjia ngaGary Winick
Shkruar nga
 • Cathy Yuspa
 • Josh Goldsmith
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDon Burgess
MontazhiSusan Littenberg
MuzikaTheodore Shapiro

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing
Data e publikimit
23 prill 2004
Kohëzgjatja
98 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$37 million[1]ref name="numbers">"13 Going On 30 (2004) - Financial Information". The Numbers (në anglisht).</ref>
Fitimi$96.5 million[1]

13 Going on 30 (publikuar si Suddenly 30 në disa vende) është një film komedi romantike fantazi amerikane[2] i vitit 2004, i shkruar nga Cathy Yuspa dhe Josh Goldsmith, me regji nga Gary Winick, dhe me Jennifer Garner në rolin kryesor të një vajze 13-vjeçare më 1987, e cila ëndërron të jetë e njohur. Megjithatë, gjatë festës së ditëlindjes, ajo poshtërohet nga shokët e klasës dhe më vonë uron që të ishte 30 vjeç. Menjëherë pas kësaj, pluhuri magjik e bën atë të zgjohet në moshën 30-vjeçare në vitin 2004 dhe ajo është e pasigurt për atë që ndodhi.

13 Going on 30 mori vlerësime pozitive nga kritikët, me shumë që vlerësuan performancën e Garner dhe mjedisin e saj nostalgjik. Ai u vlerësua gjithashtu për komplotin e tij humoristik dhe mesazhin vetë-fuqizues. Filmi ishte gjithashtu një sukses komercial, duke fituar 22 milionë dollarë në javën e parë dhe duke u bërë një nga titujt më të shitur të DVD me qira të vitit. Për më tepër, kolona zanore u rendit në top 50 në tabelën amerikane të Billboard 200. Aktrimi i Garner fitoi nominimet e saj si nga MTV Movie Awards ashtu edhe nga Teen Choice Awards.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1987, xhelozja Jenna Rink dëshiron të jetë e njohur, kështu që ajo bind "Gjashtë zogjtë", klikën qeverisëse të udhëhequr nga "Tom-Tom", të marrin pjesë në festën e ditëlindjes së saj të trembëdhjetë duke bërë detyrat e shtëpisë për ta. Miku më i mirë dhe fqinji i Jenna, Matt "Matty" Flamhaff, i cili është fshehurazi i dashuruar me të, i dhuron asaj një shtëpi kukullash që e ka bërë vetë dhe e spërkaton çatinë me "pluhurin magjik të dëshirave". Gjashtë zogjtë mbërrijnë me disa djem dhe mashtrojnë Xhenën që të luajë "shtatë minuta në parajsë" në dollapin e saj, ndërsa ata largohen me detyrat e shtëpisë së përfunduar. Kur Matty zbulon se çfarë ndodhi, një Xhena e poshtëruar me lot dëshiron të jetë "tridhjetëvjeçare, flirte dhe e lulëzuar" ndërsa pluhuri i dëshirave spërkat mbi të.

Të nesërmen në mëngjes, Jenna është e tronditur kur e gjen veten në një apartament luksoz në Fifth Avenue si e rritur në vitin 2004, duke takuar një burrë që nuk e njeh dhe pa asnjë kujtim të shtatëmbëdhjetë viteve të kaluara. Pas hetimeve të mëtejshme, ajo mëson se tani punon si redaktore për revistën e saj të preferuar të modës, Poise, së bashku me bashkëredaktoren dhe shoqen më të mirë, Lucy Wyman. Megjithatë, revista po bie pas rivalit të tyre Sparkle, për të cilin kryeredaktori i saj, Richard Kneeland, beson se është vepër e një diversanti. Një Jenna e hutuar e vendos Mattin, tani një fotograf në vështirësi, në Greenwich Village me shpresën për të mësuar se çfarë ndodhi, vetëm për të zbuluar se ajo u bë kreu i ri i Six Chicks dhe pushoi së foluri me të, dhe se Lucy është Tom-Tom.

Ndërsa kënaqet dhe ngec në jetën e saj të rritur, Jenna kalon kohë me dhe këshillon adoleshentët e tjerë; kursen një festë të mërzitshme në zyrë duke udhëhequr të ftuarit, duke përfshirë Matty, në një vallëzim të improvizuar "Thriller"; dhe takohet me të fejuarën e Matit, Wendy. Megjithatë, Jenna gradualisht mëson se vetë i rrituri i saj i kishte plagjiaturë idetë, u largua nga prindërit e saj dhe mashtroi me burrin e një kolegu të punës. Për më tepër, ajo dëgjon Lucy duke komplotuar për ta hequr atë nga prezantimi i saj në një riemërtim për Poise. Jenna kthehet në shtëpinë e saj të fëmijërisë në Nju Xhersi, ku ajo ribashkohet me prindërit e saj dhe pajtohet me Matty dhe e punëson atë për të ndihmuar me prezantimin e saj, ndërsa ata gradualisht bien në dashuri me njëri-tjetrin.

Prezantimi i Jenna rezulton i suksesshëm, por Lucy gënjen Matty, duke pretenduar se Jenna zgjodhi të mos përdorte fotot e tij. Ndërsa kërkon Mattin për të dhënë lajmin e mirë, Jenna gjen Wendy, e cila tregon se dasma e saj me Matty është të nesërmen. Për më tepër, Jenna mëson nga Kneeland se Lucy u bë kryeredaktore e re e Sparkle duke përdorur prezantimin e Jenna. Jenna përballet me Lucy, e cila zbulon se Jenna sabotoi Poise në këmbim të një pozicioni në Sparkle, megjithëse Lucy vodhi e para punën.

Xhena nxiton në shtëpinë e fëmijërisë së Matit, ku do të zhvillohet së shpejti dasma, për të treguar se çfarë ka ndodhur dhe për ta bindur atë që t'i japë një shans lidhjes së tyre. Matty shpjegon se ai e dinte tashmë mashtrimin e Lucy dhe nuk i kishte besuar kurrë që nga fëmijëria, por kanë kaluar shumë vite. Duke u kujdesur ende për Xhenën, ai i jep asaj shtëpinë e kukullave, të cilën e mbajti pavarësisht gjithçkaje dhe rrëfen se e ka dashur gjithmonë. Një Xhena e përlotur largohet me shtëpinë e kukullave ndërsa mbetjet e pluhurit të dëshirave rrotullohen rreth saj.

Jenna rizgjohet për të gjetur veten në vitin 1987 në ditëlindjen e saj të trembëdhjetë. Kur Matty e gjen vetëm në dollap, ajo e përqafon dhe e puth. Duke kuptuar që Lucy nuk është një shoqe e vërtetë, ajo përballet me të dhe shkatërron detyrat e shtëpisë me të cilat punoi për Six Chicks përpara se të largohej me Matty. Me këtë mundësi të dytë, ajo i jeton shtatëmbëdhjetë vitet e kaluara ndryshe dhe përfundimisht vazhdon të martohet lumturisht me Matty dhe të zhvendoset në një shtëpi periferike që i ngjan shtëpisë së kukullave.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2002, regjisori Gary Winick ishte në negociata për të drejtuar filmin 13 Going on 30.[3] U njoftua gjithashtu se Susan Arnold dhe Donna Arkoff Roth po prodhonin projektin me menaxheren e shkrimtarëve, Gina Matthews.[4][3] Aktorja Jennifer Garner u zgjodh për rolin kryesor të filmit. Për të filmuar foton, Garner e shkrepi atë ndërsa ishte në pushim nga xhirimet e serialit të saj televiziv Alias.[4] Gwyneth Paltrow, Hilary Swank, dhe Renée Zellweger u konsideruan të gjithë për rolin kryesor.[5] Judy Greer u vendos për të luajtur Lucy, shoqja më e mirë e Garner; Kathy Baker dhe Phil Reeves u hodhën si nëna dhe babai i Garner, respektivisht. Më vonë, Andy Serkis u zgjodh për të luajtur rolin e shefit të Garner; ndërsa Samuel Ball u shpall si i dashuri i Garner.[6]

Më 13 maj 2003, u raportua se xhirimet për filmin ishin duke u zhvilluar në Los Anxhelos me Revolution Studios. Ai u filmua në Los Angeles, New York City, dhe South Pasadena, California.[7][8] Pamjet e brendshme janë filmuar në Los Angeles. Ekuipazhi u zhvendos në New York City, ku ata xhiruan pamjet e jashtme për 17 ditë.[9] Fotografia kryesore u zhvillua nga maji deri në nëntor 2003. Shkruar nga Josh Goldsmith dhe Cathy Yuspa, skenari u "lustrua" nga Niels Mueller (i cili humbi një kredi fillestare të shkrimit në një mosmarrëveshje të mëvonshme të arbitruar nga Shoqata e Shkrimtarëve të Amerikës).[10]

Christa B. Allen, e cila portretizoi Jenna 13-vjeçare, më vonë "ripërsëri" rolin e saj si një version më e re e Jennifer Garner duke portretizuar versionin adoleshent të Jenny Perotti në Ghosts of Girlfriends Past.[11] Në tetor 2016, u njoftua se 13 Going on 30 do të përshtatej për Broadway me një debutim të vlerësuar në fund të vitit 2017, por planet nuk ecën përpara.[12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "13 Going on 30 (2004)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2022.
 2. ^ "13 Going on 30 (2004)". AFI Catalog of Feature Films (në anglisht). Marrë më 26 korrik 2022.
 3. ^ a b "Winick big on Revolution's '13'". The Hollywood Reporter (në anglisht). 9 tetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2015. Marrë më 28 tetor 2014 – nëpërmjet IMDb.
 4. ^ a b Fleming, Michael (28 janar 2003). "Good 'Going' for Ruffalo, Revolution". Variety (në anglisht).
 5. ^ "12 Things You Didn't Know About '13 Going on 30' on its 15th Anniversary". MovieFone (në anglisht). 22 prill 2019. Marrë më 1 gusht 2022.
 6. ^ "Revolution's '13' is lucky number for Serkis, Ball". The Hollywood Reporter (në anglisht). 21 mars 2003. Arkivuar nga origjinali më 2022-08-02. Marrë më 29 tetor 2014 – nëpërmjet IMDb.
 7. ^ Bosely, Candice (11 prill 2004). "Bunker Hill native to appear in movie '13 Going on 30'". The Herald-Mail (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2013. Marrë më 13 gusht 2013.
 8. ^ "Filmed in South Pasadena!". 13 gusht 2013 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2016. Marrë më 13 gusht 2013.
 9. ^ "13 Going on 30 Production Notes – 2004 Movie Releases". Madeinatlantis.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2007. Marrë më 13 gusht 2014.
 10. ^ ""13 Going on 30 written by Cathy Yuspa and Josh Goldsmith with "polishing" by Niels Mueller"". ericdsnider.com (në anglisht). 23 prill 2004. Marrë më 28 prill 2012.
 11. ^ Semigran, Aly (23 prill 2014). "10 Things You Never Knew About '13 Going on 30'". Bustle (në anglisht). Marrë më 29 tetor 2014.
 12. ^ "13 Going on 30 Musical Aiming for Broadway". Playbill (në anglisht). 21 tetor 2016. Marrë më 2018-04-30.