Jump to content

14 Shpatat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
14 Shpatat
Regjia ngaDaniel Lee
Shkruar ngaDaniel Lee
Abe Kwong
Mak Tin-shu
Lau Ho-leung
Chan Siu-cheung
ProdhuesiWang Tianyun
Susanna Tsang
LuajnëDonnie Yen
Zhao Wei
Sammo Hung
Wu Chun
Kate Tsui
Qi Yuwu
Damian Lau
KinematografiaTony Cheung
Sunny Tsang
MontazhiCheung Ka-fai
Tang Man-to
MuzikaHenry Lai Wan-man
Shpërndarë ngaArclight Films
Easternlight Films
Data e publikimit
4 shkurt 2010 (Kinë)
11 shkurt 2010 (Hong Kong)
Kohëzgjatja
114 min.
ShtetetHong Kong
Kinë
GjuhaGjuha mandarine[1]

14 Shpatat (Kinezisht: 锦衣卫: Jǐnyīwèi) është film wuxia i vitit 2010 me regji të Daniel Lee.

Gjatë dinastisë së vonshme Ming, gjykata perandorake është e rrënuar nga korrupsioni dhe perandori mbretëror është i paaftë. Jinyiwei janë policia sekrete e qeverisë, jetimët e trajnuar në luftën mizore klandestine që nga fëmijëria për të prodhuar artistët më të fortë ushtarakë. Jinyiwei janë përgjegjës për kryerjen e misioneve për të siguruar paqen dhe stabilitetin brenda perandorisë. Ata kanë autoritetin për të ndjekur penalisht cilindo që konsiderohet si një armik i shtetit dhe ata i shërbejnë vetëm perandorit. Një komandant Jinyiwei, Qinglong, i jepet një kuti mekanike me 14 shpata për ta ndihmuar atë në detyrat e tij. Jia Jingzhong, eunuku mbretëror, kryen rebelim me xhaxhain e perandorit, princi Qing, i cili ishte larguar dhe këmbët e tij u prenë për një rebelim të pasuksesshëm shumë vite më parë.

Jia Jingzhong urdhëron Qinglong, për të marrë një kuti të sigurt në posedim të këshilltarit perandorak, Zhao Shenyan, të cilin ai akuzon për planifikimin e revoltës; Qinglong thuhet se kutia përmban prova të tradhtisë së këshilltarit. Megjithatë, Qinglong shpejt zbulon se kuti në të vërtetë përmban Vulë Perandorake, një simbol i autoritetit të perandorit, që Jia Jingzhong ka nevojë për të legjitimuar autoritetin e Princit Qing. Qinglong është tradhtuar nga shokët e tij Jinyiwei dhe shokët e tij oficerët u ekzekutuan nga vëllai i tij i armëve, Xuan Wu. Vajza adoptuese e princit Qing Tou-Tou, një luftëtare vdekjeprurëse, arrin të japë ndihmën e saj në marrjen e lajmit për ikjen e Qinglong. Një i arratisur Qinglong, i paaftë për të lënë kufijtë e qytetit për të shëruar plagët e tij, gjen rrugën e tij për Agjencinë e Kërkimit të Drejtësisë, një agjenci që ofron roje të armatosura. Qinglong duket ashtu si agjencia vendos të mbyllet për shkak të mungesës së biznesit. Pronari me padurim pranon ofertën e Qinglong për të paguar atë me kujdes për kalimin e sigurt me shpresën për të rivitalizuar biznesin e tij.

Me rastësi, vajza e shoqëruesit, Qiao Hua, është e angazhuar për t'u martuar dhe agjencia e shoqërimit fsheh Qinglong brenda karrocës së saj të martesës si një mjet për të shmangur zbulimin nga rojet në mënyrë që ata të largohen nga qyteti. Si Qinglong rimëkëmbet, Qiao Hua zhvillon një magjepsje për të. Gjërat bëhen të vështira pasi një grup tjetër i Jinyiwei mbërrijnë në kërkim të Qinglong. Ai i vret ata, por duke bërë kështu u zbulon përcjellësve të tij se ai është vetë Jinyiwei. Duke u frikësuar nga më shumë vështirësi se sa kanë marrë përsipër, pronari i ofron kthimin e parave të Qinglong dhe kërkon të mbetet në paqe; megjithatë Qinglong është i vendosur të përmbushë detyrën e tij ndaj perandorit dhe merr Qiao Hua si peng. Ai i urdhëron babait të saj që me qëllim të përhapë informacione të rreme për vendndodhjen e tij për t'i hedhur pasuesit e tij nga parfumi dhe premton të kthejë vajzën e tij nëse ai vepron, përndryshe brenda tri ditëve ai do ta shoh vajzën e tij të vdekur. Qinglong vazhdon të kërkojë dëshmi të komplotit të princit Qing duke minuar aktivitetet e princit. Në të kaluarën, Qiao Hau zhvillon ndjenja për Qinglong pavarësisht dyshimeve rreth veprimeve të tij dhe hakmarrjes së ngulët, por ai mban një distancë të ftohtë për të shmangur lidhjen.

Çifti arrin në qytetin ujgur të Yanmen, ku Qinglong shpreson të mbledhë informacione. Ai zbulon se armiqtë e tij kanë për qëllim të shesin tri krahina për të financuar çështjen e tyre. Ndërsa Qinglong heton dhe komplot masën e tij të ardhshme, të dy përballen me një bandë të quajtur Shqiponja të Qiellit, një grup banditash të udhëhequr nga "Gjykatësi i Shkretëtirës". Udhëheqësi është një luftëtar i fortë që provon veten kundër Qinglong nëpërmjet një sërë sfidash, duke dëshmuar se ato përputhen në mënyrë të barabartë. Qinglong propozon një aleancë për të sulmuar postën Yanmen: banda do të marrë prerjen e tyre të plotë të pre, ndërsa Qinglong merr për të përmbushur objektivat e tij personale. Qëndrimi në rrugën Qinglong është Jia Jingzhong dhe shoqëruesit e tij Jinyiwei. Tuo-Tuo gjurmon poshtë Qinglong në një han dhe e plagos atë në një luftë para se të arratiset. Para se të ekzekutohet bastisja, Eunuku Jia tradhëtohet dhe vritet nga Xuan Wu, i cili synon të shërbejë drejtpërdrejt nën Princin Qing.

Qinglong dhe Banda Shqiponjat e Qiellit me sukses bastis avanpostin dhe vrasin shumicën e ushtarëve. Qinglong kapërcen Xuan Wu në luftime, por kjo e fundit shpëton duke dhënë vulën perandorake. Tou-Tou rrëmben Qiao Hua dhe kërkon vulën në këmbim për lirimin e saj. Qiao Hua është i dyshimtë se Qinglong do të bëjë tregtinë, duke pasur parasysh sjelljen e tij të ftohtë ndaj saj dhe fiksimin e tij me misionin e tij, por Qinglong heq dorë nga vula. Megjithatë, ai gjithashtu e bën të qartë se ai ka ndërmend të marrë Qiao Hua për të fejuarin e saj. Detyrë e detyruar për të rimarrë vulën, Qinglong me ngurrim lë Qiao Hua, por ajo bashkohet me Agjencinë e Kërkimit të Drejtësisë dhe ata arrijnë me Qinglong, duke ofruar për të ndihmuar me njohuritë e tyre superiore të rrugëve. Më vete, Gjykatësi i Shkretëtirës e kupton rëndësinë e vulës dhe e lë bandën e tij për të ndjekur vulën e tij.

Duke interceptuar Tou-Tou, Xuan Wu dhe burrat e Princit Qing në qytetin Ujqërit e Reve të rrënuar, Qinglong falsifikon një sulm për të nxjerrë Tuo-Tuo në përpjekje për të kapur një Qiao Hua të maskuar. Më pas, burrat e Xuan Wu dhe Princi Qing u ndanë dhe u joshën në një pritë të vendosur nga Agjencia e Drejtësisë, ku ata janë mashtruar për të qëlluar me njëri-tjetrin dhe për t'u shkatërruar me gurë që bien para se të sulmohen nga Qinglong dhe burrat e përcjelljes, të cilët fitojnë betejën. Xuan Wu luan me mëshirën e Qinglong për t'i shpëtuar ekzekutimit, por pastaj ai përpiqet të vrasë Qinglong, por dështon dhe vritet nga Qinglong. Tou-Tou përfundimisht kap me Qiao Hua por Gjykatësi i Shkretëtirës ndërhyn. Duke e kuptuar se ai nuk është i fortë për t'u ndeshur me Tuo-Tuo, gjykatësi sakrifikon veten në luftime për të mundësuar Qiao Hua të shpëtojë. Qinglong i jep vulën Qiao Hua dhe e udhëzon atë për ta sjellë atë tek autoritetet për t'i njoftuar ata për komplotin e princit Qing. Qiao Hua i thotë Qinglong se ajo ka refuzuar propozimin e saj të dasmës, duke sugjeruar se ajo dëshiron të jetë me Qinglong, por ai beson se ai ka gjasa të vdesë; ai i thotë asaj se do të takohen sërish nëse ajo unikon një byzylyk të zile që më parë i kishte dhënë asaj fillimisht pasi e rrëmbeu. Të dy përqafohen dhe Qinglong i kërkon Qiao Hua të presë për të pasi ai të përballet me Tou-Tou. Qinglong pastaj lufton kundër Tou-Tou për vdekje në një tempull të braktisur. Të dy përputhen në mënyrë të barabartë. Përfundimisht, Qinglong kap Tou-Tou dhe pastaj përdor kutinë e tij prej 14 shpatave për të vrarë Tou-Tou dhe veten.

Pas kësaj, rebelimi i princit Qing dështon. Ai vajton për vdekjen e Tou-Tou dhe më vonë kryen vetëvrasje para se të vihet në gjyq. Babai i Qiao Hua largohet dhe ajo trashëgon Agjencinë e Kërkimit të Drejtësisë. Me paratë që fitojnë, biznesi është në gjendje të lulëzojë përsëri. Gjatë udhëtimeve të saj, shpesh shëtitjet përgjatë rrugëve të shkreta për të kujtuar aventurat e saj me Qinglong dhe në një shpërthim të tillë, duke shikuar nëpër shkretëtirë me teleskopin e saj, ajo sheh me lot një njeri që duket shumë si Qinglong në distancë.

[2] [3]

  1. ^ Frater, Patrick (12 maj 2009). "Donnie Yen in for Bond-esque actioner". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2009. Marrë më 30 shtator 2010.
  2. ^ "14 Blades at HKMDB" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2014. Marrë më 2014-12-23.
  3. ^ "14 Blades at chinesemov.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2014. Marrë më 2014-12-23.