1756 në muzikë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika klasike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Emri Profesioni Kombësia Komente Referime
27 janar Wolfgang Amadeus Mozart kompozitor Austria Austria v. 1791

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Emri Profesioni Kombësia Komente Referime
13 prill Johann Gottlieb Goldberg organist dhe kompozitor Gjermania Gjermania l. 1727


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.