1868

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ismail Strazimiri, luftëtar shqiptarë (vdiq më 1943)
  • Nexhib bej Draga, ishte deputet i Vilajetit të Kosovës në Mexhlisin Osman, dhe senator në Parlamentin e Mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene, veprimtar i gjallë politik për të drejtat kombëtare shqiptare të fillim shekullit XX.

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]