298

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Mbi vitin 298.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandoria Romake

 • Beteja e Lingonesit: Constantinious Chlorus mposht Alemanët në territorin e Lingonesit (Langres) në Gaul.
 • Beteja e Vidonisës: Constantinus I mposht Alemanët në Vindonisa.
 • Mars 10 - Perandori Maximian përfundon kampanjën e tij në Afrikën e Veriut kundër Berberëve, dhe bën një hyrje triumfale në Kartagjenë.
 • Banjat e Diokletianit janë porositur nga Maximiani në nder të Perandorit Diokletian. Të krishterët përjashtohen nga ushtria romake.

Persia

 • Galeriusi pushton Armeninë[1] me një ushtri të 25.000 ushtarëve.
 • Beteja e Satalës: Galeriusi mposht mbretin Narseh. Ai kap kampin pers, duke përfishirë edhe familjen e mbretit Narseh, haremin dhe thesarin.
 • Mbreti Tiriades III kthehet si mbret i Armenisë[2].

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Athanasiusi i Aleksandrisë, peshkop dhe kundërshtar i arianizmit.

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Diophanti, matematikan
 • Mbreti Chaekgye i Baekjes
 1. ^ armenia
 2. ^ Armenia