9K34 Strela-3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një raketë en:SA-14 dhe tub lëshimi (pa shkop kapëse).

9K34 Strela-3 (rusisht: 9К34 «Стрела-3», 'shigjeta', emri raportues i NATO-s: SA-14 Gremlin) është një sistem raketor i mbrojtjes ajrore i lëvizshëm nga njeriu (MANPADS) i zhvilluar në Bashkimin Sovjetik si përgjigje ndaj performanca e dobët e sistemit të mëparshëm 9K32 Strela-2 (SA-7 Grail). Raketa bazohej kryesisht në Strela 2 të mëparshëm, dhe kështu zhvillimi vazhdoi me shpejtësi. Arma e re u pranua në shërbim në Ushtrinë Sovjetike në janar 1974.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]