AGM-86 ALCM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pamje nga ana e djathtë e një rakete lundrimi të lëshuar nga ajri AGM-86 (ALCM) në fluturim.

AGM-86 ALCM është një raketë lundruese nënsonike amerikane e lëshuar nga ajri (ALCM) e ndërtuar nga Boeing dhe e operuar nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara. Kjo raketë u zhvillua për të rritur efektivitetin dhe mbijetesën e bombarduesit strategjik Boeing B-52H Stratofortress. Raketa hollon forcat e armikut dhe ndërlikon mbrojtjen ajrore të territorit të tij.[1]

Koncepti filloi si një avion dron me rreze të gjatë që do të vepronte si një mashtrim, duke shpërqendruar mbrojtjen ajrore sovjetike nga bombarduesit. Ndërsa armët e reja bërthamore të lehta u shfaqën në vitet 1960, dizajni u modifikua me qëllimin për të sulmuar vendet e raketave dhe radarëve në fund të fluturimit të tij. Zhvillimi i mëtejshëm e zgjeroi rrezen e saj aq shumë sa u shfaq si një armë që lejonte B-52-të të nisnin sulmet e tyre ndërsa ishin ende shumë jashtë hapësirës ajrore sovjetike, duke ngopur mbrojtjen e tyre me qindra objektiva të vegjël me fluturim të ulët që ishin jashtëzakonisht të vështira për t'u parë në radar.

ALCM përmirësoi aq shumë aftësitë e forcës bombarduese amerikane, saqë sovjetikët zhvilluan teknologji të reja për të kundërshtuar armën. Midis tyre ishin aeroplanët e paralajmërimit të hershëm nga ajri dhe armët e reja si MiG-31 dhe sistemi raketor Tor posaçërisht për të rrëzuar AGM-86.[2] Forcat Ajrore u përgjigjën me zhvillimin e AGM-129 ACM, i cili përfshinte aftësi të fshehta. Përfundimi i Luftës së Ftohtë çoi në shkurtime në këtë program dhe mirëmbajtja e tij e shtrenjtë përfundimisht rezultoi në braktisjen e tij në favor të zgjatjes së jetës së ALCM origjinale.

Shembuj të AGM-86A dhe AGM-86B janë ekspozuar në Qendrën Steven F. Udvar-Hazy të Muzeut Kombëtar të Ajrit dhe Hapësirës, pranë Uashingtonit, D.C.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Factsheet: AGM-86B/C/D MISSILES". United States Air Force. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2008. Marrë më 7 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "ЗЕНИТНЫЙ РАКЕТНЫЙ КОМПЛЕКС 9К330 "ТОР" (SA-15 Gauntlet)". Вестника ПВО (në rusisht). 2007-08-21. Arkivuar nga origjinali më 2008-08-17. Marrë më 2008-08-09.
  3. ^ "Missile, Cruise, Air-launched, AGM-86B". Collections Database. Smithsonian Institution. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2009. Marrë më 7 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)