Telekom Albania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga AMC)
Shko te: navigacion, kërko
Albanian Mobile Communications

AMC (Albanian Mobile Communication Sh.a) është kompania e parë shqiptare e telefonisë celulare. Ajo u thelemua në vitin 1996 si një investim shtetëror i realizuar me kapital themeltar pre 8 milionë dollarësh, nga të cilat, 7 milionë dollarë qenë kredi e marrë nga Banka e Kursimeve sh.a.

Kompania pati rreth 20 mijë klientë në vitin 1999. Në maj 2000, qeveria e Republikës së Shqipërisë shiti 85% të AMC-së përmes një tenderi të hapur ndërkombëtar. Blerësi, kompania greke Cosmote, pagoi 85,6 milionë dollarë. Pas investimeve dhe produkteve të reja, kompania pësoi rritje galopante gjatë viteve në vijim, derisa shënoi mbi 1 milion klientë në vitin 2006. Të ardhurat e saj arritën në 151 milionë euro në vitin 2006, ndërsa fitimi neto qe 49.9 milionë euro.

Sot AMC ndodhet padiskutim ne statusin e kompanisë lider në fushën e teknologjisë së telefonisë së lëvizshme në Shqipëri. Në maj 2010 kompania festoi me 2 milion abonentë, shifër kjo rekord ne tregun shqiptar. Statistikat zyrtare te Autoritetit te Konkurrencës e vendosin AMC në vendin e pare me 2 milionë abonentë, e ndjekur nga Vodafone Albania (Vodafone-Panafon Hellas Group) me 1,7 milionë abonente dhe i fundit renditet Eagle me vetëm 600 000 abonentë. AMC ka hedhur ne treg një shumëllojshmëri programesh dhe paketash Prepaid dhe Postpaid. Paketat bazë Albakarta What's Up dhe AMC Karta mund ti gjesh kudo dhe janë mjaft praktike. Vetem komuniteti rinor What's Up përbehet nga rreth 600 000 anëtarë. AMC shënoi dhe një tjetër rekord në tregun shqiptar.Si kompani lider, AMC ofron Internetin e lëvizshëm apo të ashtuquajturin Wireless Internet me bande te gjere,i cili pati bum shitjesh. AMC operon me teknologjinë 3G në të gjithë territorin e republikës. Në vitin 2009 ashtu si dhe grupi grek OTE dhe Cosmote, AMC u ble nga gjiganti gjerman i komunikimit T-Mobile. Ne shtator 2011 ne nje tender kombetar,AMC fitoi licensen e dyte per te ofruar sherbimin 3G ne Shqipëri, duke ofruar 15.1 milione Euro. AMC zoteron rjetin me te shpejte 3G ne Shqipëri me kapacitet deri ne 42.1 Mbps, standard ky europian bazuar ne teknologjine HSPA+ Keshtu AMC behet operatori i cili do sjelli risi te reja ne tregun DATA, treg i cili deri tashme ka qene monopol.


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]