Jump to content

AT4

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një marins amerikan që synon një M136E1 AT4 në 2014.

AT4 është një armë suedeze 84mm e padrejtuar, e lëvizshme nga njeriu, njëpërdorimshme, pa zmbrapsje kundër tankeve, e prodhuar nga Saab Bofors Dynamics (më parë: FFV Ordance, më vonë, Bofors Anti-Armour Systems).[1] AT4 nuk është një raketë lëshuese në mënyrë rigoroze, sepse koka shpërthyese nuk lëvizet nga një motor rakete. Përkundrazi, ajo është një armë pa zvarritje të lëmuar (në krahasim me një pushkë pa zvarritje, e cila ka një tytë me pushkë).[2] Saab ka pasur sukses të konsiderueshëm në shitje me AT4, duke e bërë atë një nga armët e lehta antitank më të zakonshme në botë. M136 AT4 është një variant i përdorur nga Ushtria e Shteteve të Bashkuara.

Emri AT4 është një lojë fjalësh në kalibrin 84 mm të armës, (84) 'tetëdhjetë e katër' është një homofon i 'A-T-4'. Emri gjithashtu dyfishohet si një lojë fjalësh alfa-fonetike në rolin e armës, për shkak se "AT" është një shkurtim i zakonshëm ushtarak për "anti-tank". Emri u krijua për qëllime eksporti pasi pseudonimi "tetëdhjetë e katër" ishte tashmë një pseudonim i zakonshëm anglez për pushkën Carl Gustaf 8.4 cm pa kthim pas kalibrit të saj.[3]

AT4 synon t'u japë njësive të këmbësorisë një mjet për të shkatërruar ose çaktivizuar mjetet luftarake dhe fortifikimet e blinduara, megjithëse në përgjithësi është joefektiv kundër tankeve kryesore të betejës më moderne (MBT), veçanërisht atyre me armaturë reaktive, përveç nëse shfrytëzohen pjesë më të dobëta të armaturës. Hedhësja dhe predha prodhohen të parapaketuara dhe lëshohen si një njësi municioni, me lëshuesin e hedhur pas një përdorimi.

  1. ^ "AT4 Light Anti-Armour Weapon". Army Technology. 30 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "84mm M136 (AT-4) Projected Grenade". Collective Awareness to UXO. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2022. Marrë më 3 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Åkerström, Linda (2018). Den svenska vapenexporten. Sweden: Leopard Förlag. fq. 72. ISBN 9789173438384. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)