A Christmas Carol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat Ç, ç, Ë, ë, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet.


A Christams Carol
S-A Christmas Carol-Title page-First edition 1843.jpg
Kopertina e Librit
AutoriCharles Dickens
Titulli origjinalA Christmas Carol
Përkthyesi?
IllustratoriJohon Leech
Artisti
kopertinës
? Nuk Dihet
ShtetiBritania e Madhe
GjuhaAnglisht
Seria?
Subjekt(e)Bamrisia
BotuesiCharles Dickens
Botimi17 dhjetor 1843
Media tipi
Paraprirë ngaMartin Chuzzlewit
Pasuar ngaThe Chimes

A Christmas Carol ne Shqip Fryma e Krishtlindjeve apo Kënga e Krishtlindjeve[1] është një novelë nga autori anglisht Charles Dickens botuar së pari nga Chapman & Hall më 17 dhjetor 1843. Historia tregon të transformimit ideologjik, etike, emocionale dhe kosi dhe koprac Ebenezer Scrooge pas vizitave mbinatyrore e Jakobit Marley dhe fantazmat e Krishtlindjeve kaluara, e tashmja, dhe ende nuk ka ardhur. Novelë u takua me sukses të menjëhershëm dhe të brohorit kritike.

Libri është shkruar dhe botuar në fillim të epokës viktoriane Britani kur ai ishte duke përjetuar një interes nostalgjik në traditat e harruar e saj e Krishtlindjeve, dhe në kohën kur doganore të reja të tilla si pema e Krishtlindjeve dhe kartolina urimi ishin duke u futur. Burime Dickens për tregimin duket të jenë të shumta dhe të ndryshme, por janë kryesisht eksperiencat poshtëruese të fëmijërisë së tij, simpatinë e tij për të varfrit, dhe tregime të ndryshme të Krishtlindjeve dhe përralla.[2][3][4]

Përrallë është parë si një aktakuzë të kapitalizmit industrial shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe ishte përshtatur disa herë në skenë, dhe ka qenë e kredituar me rivendosjen e pushime në një nga argëtim dhe gëzim në Britani dhe Amerikë pas një periudhe të maturisë dhe sombreness. A Christmas Carol mbetet popullor, nuk ka qenë jashtë të shtypura[4], dhe është përshtatur për film, opera, dhe media të tjera.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dickens - Christmas Carol editions - 2020-01-03 - Andy Mabbett - 04.jpg

Ebenezer Scrooge një fajdexhi hidhur dhe dorështrënguar e vjetër në një shtëpi të numërimit në 1843 në Londër mban çdo gjë që mishëron gëzimet dhe frymën e Krishtlindjeve në përbuzje, duke refuzuar të vizitojë gëzuar nipin e tij Fred (Colin Firth) për Krishtlindje partia e tij darkë me familjen e tij, dhe duke detyruar paguar punonjësit e tij Bob Cratchit për të lypur për të marrë ditë pushimi për familjen e tij. Atë natë, Scrooge është vizituar nga fantazma e ish-partneri i tij Jakobi e biznesit Marley, i cili kishte vdekur para shtatë vitesh në prag të Krishtlindjeve dhe është i detyruar tani që të kalojnë jetën e përtejme e tij mbante zinxhirët e rëndë që ishin të falsifikuara nga mënyra e tij e babëzitur. Marley paralajmëron Scrooge se ai do të pësojë një fat edhe më keq në qoftë se ai nuk pendohet dhe parathotë se ai do të jetë i përhumbur nga tri frymë që do të ndihmojë udhëzojë atë.

Fryma e parë është Fryma e Krishtlindjeve Kaluar (Carrey), e cila tregon vizionet Scrooge të kaluarën e tij që ndodhin në ose rreth sezonit të Krishtlindjeve, duke i kujtuar Scrooge se si ai përfundoi njeriu koprrac ai është tani. Scrooge kishte kaluar pjesën më të fëmijërisë së tij lënë pas dore nga babai i tij gjatë pushimeve në shkollë me konvikt deri sa ai ishte sjellë më në fund në shtëpi nga Fan dashur motra e tij (Robin Wright Penn), i cili vdiq para kohe pas lindjes për nipin e tij, Fred. Scrooge më vonë filloi një karrierë të suksesshme në biznes dhe të kreditimit të holla, dhe u bë e angazhuar për një grua të quajtur Belle (Penn), edhe pse ajo më vonë e quajti off angazhimin kur ai filloi të rritet fiksuar me akumulojnë pasurinë e tij. Në pamundësi për të pasur nevojë të mbajnë dëshmitar i këtyre ngjarjeve përsëri, Scrooge shuan frymën me kapak Snuffer saj qiri.

Fryma e dytë është Fryma e Krishtlindjeve aktual, që tregon Scrooge lumturinë e njerëzve të tij në ditën e Krishtlindjeve. Midis tyre janë nipi i tij, Fred, i cili bën shaka shaka me familjen e tij me shpenzimet e Scrooge, dhe Bob Cratchit dhe familjen e tij, të cilët janë vetëm mezi mund të kënaqen me atë që shumë pak të paguar Scrooge jep Cratchit. Scrooge është prekur nga Cratchits "Tim biri i ri i neveritshëm Tiny (luajtur nga Oldman, shprehur nga Ryan Ochoa) dhe angazhimin e tij në frymën e Krishtlindjeve, dhe është i tmerruar për të mësuar nga shpirti që Tim nuk mund të ketë shumë kohë për të jetuar. Para se të vdes, fryma paralajmëron Scrooge për të këqijat e "Injoranca" dhe "Want", i cili shfaqen para Scrooge si dy fëmijë të mjerë të cilët rriten në, individë të dhunshme çmendur.

Fryma tretë dhe të fundit është Fryma e Krishtlindjeve do të vijnë, i cili lodra me Scrooge duke e ndjekur nëpër rrugët e Londrës në një karrocë para se të treguar atij pasojat e fundit të lakmisë së tij. Scrooge sheh në këtë ardhmen se ai ka vdekur, edhe pse ka komoditetin më shumë se pikëllimi në prag të vdekjes së tij : Fred dhe gruaja e tij janë të ngazëllyer për të trashëguar pasurinë Scrooge-së, çupë Scrooge është treguar të ketë grabitur atë, dhe njerëzit që morën pjesë e tij funeral kishte shkuar vetëm për një drekë falas. Tim vogël është treguar gjithashtu se ka vdekur, duke lënë Bob Cratchit dhe familja e tij për të vajtuar atë të Krishtlindjeve. Tmerruar, pyet Scrooge frymën nëse imazhet që ai ka parë janë të sigurtë se do të ndodhë, ose mund të ndryshohet. Për përgjigje të vogël, frymën forcat Scrooge të bien në arkivolin e tij bosh ulur mbi zjarret e Xhehenemit.

Scrooge papritmas zgjohet në ditën e Krishtlindjeve për të gjetur se të gjitha tri frymë kanë vizituar atë në një ëndërr gjatë rrjedhës së një natë. Gjendje të gëzuar dhe të reformuar, Scrooge gëzim ecën nëpër rrugët e Londrës, biding urimet për festat për të gjithë ai takohet. Ai gjithashtu anonime dërgon një darkë turqi për familjen Cratchit, ofron donacione për të varfërit, ndjek partia e Krishtlindjeve Fred, dhe ngre paga Bob në mënyrë që Tim Tiny mund të mbijetojnë. Historia përfundon me Scrooge jetuar pjesën tjetër të jetës së tij si një baba të dytë për Tiny Tim, dhe si një njeri i cili mishëron ndryshuar frymën e Krishtlindjeve.

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitmet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimtari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat e Realizuar sipas këtij Romani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]